KANCELARIA PRAWA UPADŁOŚCIOWEGO KPU Sp. z o.o.

Gdynia
Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Zwrot podatku dochodowego po ogłoszeniu upadłości

Autor: Kancelaria Prawa Upadłościowego KPU, publikacja: 2021-07-28

Osobie fizycznej (konsumentowi) przysługują różne ulgi podatkowe. Chociażby ulga z tytułu wychowania dzieci, jak i każdy inny zwrot nadpłaty w podatku dochodowym, który często jest wyczekiwany przez podatnika jako dodatkowy przypływ gotówki. Dlatego również po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej wielu dłużników liczy, że otrzyma zwrot tegoż podatku, który pozwoli doraźnie wspomóc budżet domowy nadwyrężony potrąceniami dokonywanymi przez syndyka (doradcę restrukturyzacyjnego) z ich wynagrodzenia za pracę, emerytury lub renty.

Kancelaria prawna – upadłość konsumencka

Czy syndyk może zabrać zwrot podatku?

Przepisy prawa upadłościowego (p.u.) nie określają wprost, jakie składniki majątkowe wchodzą w skład masy upadłościowej. Artykuł 63 ust. 1 pkt 1 prawa upadłościowego stanowi, że nie wchodzi do masy upadłościowej mienie, które jest wyłączone spod egzekucji według przepisów kodeksu postępowania cywilnego.

O tym, czy zwrot podatku wchodzi do masy majątkowej, decydują przepisy regulujące postępowanie egzekucyjne w postępowaniu cywilnym. Przepisy art. 829-833 Kodeksu postępowania cywilnego wymieniające ograniczenia egzekucji nie wyłączają spod niej środków pieniężnych wypłaconych z tytułu zwrotu podatku dochodowego. 

Oznacza to, że ulga z tytułu wychowania małoletnich dzieci, nadpłata w podatku dochodowym i każdy inny zwrot podatku trafi ostatecznie w ręce (na konto) syndyka i w całości zasili masę upadłościową.

Co w kolejnych artykułach?

W kolejnej publikacji postaramy się omówić temat wspólnego rozliczenia małżonków po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.

W opracowaniu są następujące tematy:

  1. Wcześniejsze wykonanie przez upadłego planu spłat wierzycieli – czy w świetle przepisów prawa upadłościowego jest możliwe?
  2. Czy w obecnym stanie prawnym, po ostatniej nowelizacji prawa upadłościowego, możliwe jest wycofanie się z upadłości konsumenckiej (po złożeniu wniosku do sądu)?
  3. Jak wygląda, jaki ma status nieruchomość rolna w postępowaniu dotyczącym upadłości konsumenckiej, jak i upadłości przedsiębiorcy (tj. na zasadach ogólnych)?
  4. Jak zabezpieczyć się przed pseudopodmiotami gospodarczymi, które licząc na szybki zysk, oferują oddłużenie w postaci upadłości konsumenckiej?

Przejrzyj: Firmy od Prawa gospodarczego

Prawo gospodarcze - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 6 598 Kancelarii Prawa Gospodarczego najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o prawie gospodarczym