Zmiany w upadłości konsumenckiej po nowelizacji (aktualny stan prawny, część I)
Autor: Kancelaria Prawa Upadłościowego KPU, publikacja: 2022-02-04
Nowelizacja z dnia 24 marca 2020 roku wprowadziła następujące zmiany:. weszły w życie przepisy nowelizacji z dnia 30 sierpnia 2019 roku odnośnie prawa upadłościowego. Ministerstwo Sprawiedliwości podaje, że prawie 2.3 miliona Polaków ma problemy z "przeterminowanymi długami".
Nowe przepisy uprościły zasady ogłoszenia upadłości konsumenckiej
Wiadomo już, że konsekwencje odczuli już wierzyciele i upadli (dłużniczy). Dłużnik, który chce ogłosić upadłość konsumencką, nie musi (może) podawać powodów (przyczyn) stanu niewypłacalności (braku spłaty zobowiązań).
Dłużnik zyskał możliwość wnioskowanie o zawarcie ugody z wierzycielami. Wówczas nie składa wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
Upadłość konsumencką (bankructwo) mogą ogłosić także osoby (dłużnicy), którzy doprowadzili do zadłużenia (niewypłacalności z winy umyślnej, zamiar bezpośredni albo ewentualny) lub rażącego niedbalstwa. Ale wówczas okres spłaty (plan spłaty) nie może być krótszy niż 36 miesięcy do 84 miesięcy.
Wniosek o upadłość konsumencka może złożyć także osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG.
Całkowite umorzenie długu (zadłużenia) jest możliwe tylko wówczas, gdy sąd stwierdzi, a dłużnik (upadły) wykaże, iż nie posiada żadnego majątku.
Od dnia 01.12.2021 roku postępowanie upadłościowe jest prowadzone w systemie teleinformatyczny i wniosek o upadłość konsumencka można składać w online.
Dłużnik może złożyć w formie dotychczasowej, tj. osobiście w biurze podawczym sądu albo w drodze korespondencyjnej z postaci przesyłki pocztowej. Dotyczy to tylko i wyłącznie dłużnika
Koszty postępowania upadłościowego w 2022 roku
To przede wszystkim opłata sądowa w postaci 30,00 zł za złożenie wniosku. W późniejszym czasie trzeba doliczyć koszty postępowania sądowego plus wynagrodzenie syndyka, które zależą od wielu czynników, między innymi od ilości wierzycieli i zawiłości danej sprawy.
W przypadku gdy chcesz być reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika (adwokat lub radca prawny) musisz zapłacić opłatę od pełnomocnictwa w wysokości 17,00 zł.
Wynagrodzenie adwokata lub radcy prawnego kształtuje się w wysokości od 5 do 12 tysięcy złotych.W II części podamy między innymi:
- jak długo trwa postępowanie upadłościowe,
- etapy tego postępowania,
- najważniejsze zmiany w upadłości konsumenckiej,
- co się dzieje dalej po jej ogłoszeniu i zakończeniu,
Polecamy także: Kancelarie Prawa Gospodarczego, 2022