Zgłoszenie wierzytelności (po terminie) w postępowaniu upadłościowym
Autor: Kancelaria Prawa Upadłościowego KPU, publikacja: 2021-07-30
W odpowiedzi na liczne pytania, w artykule opiszę skutki prawne zgłoszenia wierzytelności – co prawda dokonane, ale już po terminie. To opóźnienie może być dla wierzyciela bardzo dotkliwe i bolesne. Zatem ad rem.
Zgłoszenie wierzytelności po terminie – prawo upadłościowe
O ogłoszeniu upadłości dłużnika (upadłego) wierzyciel dowiaduje się przeważnie od syndyka (doradcy restrukturyzacyjnego), który zawiadamia o upadłości znanych mu wierzycieli, lub z Monitora Sądowego i Gospodarczego (MSiG).
Od momentu uzyskania tej wiedzy (niezależnie od źródła) powinien w terminie 30 dni dokonać zgłoszenia swojej wierzytelności. Na chwilę obecną – owy termin zaczyna biec dopiero z datą publikacji MSiG, w którym zamieszcza się informację o upadłości. Biorąc pod uwagę czas trwania postępowania upadłościowego, kilkumiesięczne opóźnienie zasadniczo nie będzie skutkować żadnymi strasznymi konsekwencjami dla wierzyciela. Zgłoszenie będzie nadal skuteczne. Warunek jest jeden: takie zgłoszenie musi mieć miejsce przed zatwierdzeniem ostatecznego planu podziału funduszy masy upadłości przez sędziego-komisarza.
W przypadku gdy takie zgłoszenie będzie miało miejsce po tym zdarzeniu (ostateczne ustalenie planu podziału funduszy masy upadłościowej i zatwierdzenie go) – pozostawia się je bez rozpoznania! Poza tym wierzyciel musi liczyć się z tym, że wcześniejsze czynności wierzyciela prowadzone w toku postępowania upadłościowego są dla niego wiążące! Oznacza to tyle, że spóźniona wierzytelność będzie uwzględniona jedynie w planach podziału funduszy masy upadłości, które zostały sporządzone po jej uznaniu.
Natomiast w momencie opóźnienia – niezależnie od powodu – wierzyciel może zostać również obciążony (zobowiązany) do poniesienia kosztów postępowania upadłościowego, które wynikły na skutek tegoż opóźnienia w zgłoszeniu wierzytelności. A tym samym p.u. przewiduje, że sędzia-komisarz albo sędzia delegowany może dodatkowo nałożyć na wierzyciela obowiązek złożenia w określonym terminie zaliczki na przewidywane koszty.
W sytuacji nieuiszczenia tych kosztów (zaliczki) spóźniona wierzytelność zostanie zwrócona (wniosek odesłany do wierzyciela) i nie wywoła żadnych skutków prawnych.
Przejrzyj też: Kancelarie Prawa gospodarczego