Zasady spłaty wierzycieli w postępowaniu upadłościowym. Część 2
Autor: Kancelaria Prawa Upadłościowego KPU, publikacja: 2022-04-13
Poniższy artykuł jest kontynuacją wcześniejszego mówiącego o zasadach spłat wierzycieli (wysokości jednorazowej spłaty dla poszczególnych wierzycieli) w postępowaniu dotyczącym ogłoszenia upadłości konsumenckiej.
Zaspokajanie wierzytelności – kolejność zaspokajania wierzycieli
Kategoria druga
Inne należności, jeżeli nie podlegają zaspokojeniu w innych kategoriach, w szczególności podatki i inne daniny publiczne oraz pozostałe należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne.
Kategoria trzecia
Odsetki od należności ujętych w wyższych kategoriach w kolejności, w jakiej podlega zaspokojeniu kapitał, a także sądowe i administracyjne kary grzywny oraz należności z tytułu darowizn i zapisów.
W planie spłaty nie pojawią się wierzytelności, które zgodnie z art. 342 p.u. są zaliczone do kategorii czwartej (należności wspólników albo akcjonariuszy z tytułu pożyczki lub innej czynności prawnej o podobnych skutkach), w szczególności dostawy towaru z odroczonym terminem płatności, dokonanej na rzecz upadłego będącego spółką kapitałową w okresie pięciu lat przed ogłoszeniem upadłości, wraz z odsetkami.
Określenie zakresu umorzonych zobowiązań
Wykładni art. 49115 ust. 1 p.u. należy dokonywać łącznie z art. 49121 ust. 1 p.u., zgodnie z którym po wykonaniu przez upadłego obowiązków określonych w planie spłaty wierzycieli sąd wydaje postanowienie o stwierdzeniu wykonania planu spłaty wierzycieli i umorzeniu zobowiązań upadłego powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości i niewykonanych w wyniku wykonania planu spłaty wierzycieli.
Umorzeniu ulegają wszystkie zobowiązania upadłego powstałe przed dniem ogłoszenia upadłości i niewykonane w wyniku wykonania planu spłaty wierzycieli.
W dalszych publikacjach m.in. przesłanki ustalenia planu spłat.
To Ci się przyda: Kancelarie od Prawa gospodarczego