Zadania i rola syndyka w postępowaniu upadłościowym
Autor: Kancelaria Prawa Upadłościowego KPU, publikacja: 2021-08-17
Fundamentalnym zadaniem syndyka (doradcy restrukturyzacyjnego) w postępowaniu upadłościowym jest przeprowadzenie postępowania upadłościowego wobec przedsiębiorców albo konsumentów postawionych w stan upadłości. 24 marca 2020 r. weszły w życie nowe przepisy zawarte w nowelizacji ustawy Prawo upadłościowe z roszczenia wierzycieli 28 lutego 2003 r. (Dz.U. z 2019 r., poz. 498). Przeczytaj artykuł, a dowiesz się więcej.
Obowiązki i zadania syndyka
Mówiąc krótko: w praktyce sprowadza się to do najczęściej do likwidacji majątku dłużnika (upadłego) w taki sposób, aby najpełniej zaspokoić roszczenia wierzycieli.
W szczególności syndyk (doradca restrukturyzacyjny) zobowiązany jest do:
- poinformowania wierzycieli o ogłoszonej upadłości;
- dokonania spisu inwentarza oraz oszacowania masy upadłości;
- przygotowania planu likwidacji masy upadłości;
- sprawowania pieczy nad majątkiem dłużnika;
- sprzedaży majątku dłużnika;
- sporządzenia listy wierzytelności.
Po zakończeniu postępowania likwidacyjnego syndyk (doradca restrukturyzacyjny) sporządza:
- sprawozdanie z wykonanych czynności w toku postępowania upadłościowego;
- sprawozdanie rachunkowe;
- sprawozdanie końcowe, które składa u sędziego komisarza lub sędziego delegowanego.
Nowelizacja nałożyła na syndyków nowe obowiązki:
- zgłoszenie wierzytelności bezpośrednio do syndyka (doradcy restrukturyzacyjnego); poprzednio taka wierzytelność była zgłaszana bezpośrednio do sądu (sędziego-komisarza) i
- ochronę małżonka dłużnika.
Syndyk ma teraz obowiązek poinformować małżonka dłużnika o ogłoszeniu upadłości i jej konsekwencjach. Nowe rozwiązanie ma na celu ochronę małżonka dłużnika przed negatywnymi konsekwencjami upadłości, a także umożliwić mu podjęcie decyzji o zgłoszeniu swojej wierzytelności albo wniosku o upadłość.
Sprawdź: Kancelarie Prawa gospodarczego
Nowelizacja ustawy Prawo upadłościowe – zmiany
Syndyk (doradca restrukturyzacyjny) samodzielnie dokonuje wyboru sposobu likwidacji masy upadłości oraz jej przeprowadzenia.
Artykuł 491 p.u. daje możliwość syndykowi samodzielne przeprowadzenie czynności związanych z likwidacją masy upadłości. Samodzielnie też dokonuje on wyboru sposobu likwidacji tej masy. Dopiero wówczas gdy wartość składnika majątku będzie przekraczała pięciokrotność miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Syndyk musi zawiadomić o tym wierzycieli i sąd. W zawiadomieniu wskazuje sposób likwidacji oraz minimalną cenę. Likwidacje masy upadłości syndyk dokonuje samodzielnie, bez potrzeby zawiadamiania sędziego-komisarza.
Wyjątek: gdy w postępowaniu upadłościowym została ustanowiona rada wierzycieli, to syndyk podlega nadzorowi rady wierzycieli i jest zobowiązany do uzyskiwania zezwoleń rady wierzycieli na dokonanie czynności związanych z likwidacją masy upadłości.
Jeszcze jedna ważna zmiana po nowelizacji to: stosownie do art. 370a p.u. syndyk na żądanie sądu jest zobowiązany do złożenia sądowi opisu przyczyn powstania stanu niewypłacalności upadłego w terminie 14 dni. I to sąd dokonuje ustaleń do powstania stanu niewypłacalności, a może posiłkować się nie tylko stanowiskiem upadłego (dłużnika) i wierzycieli, ale także syndyka.