KANCELARIA PRAWA UPADŁOŚCIOWEGO KPU Sp. z o.o.

Gdynia
Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Upadłość konsumencka – tak czy nie?

Autor: Kancelaria Prawa Upadłościowego KPU, publikacja: 2022-02-04

W dniu 24 marca 2020 roku Sejm znowelizował ustawę z dnia 28 lutego 2003 roku Prawo Upadłościowe (p.u.). Dokonana nowelizacja znacznie ułatwiła dłużnikom ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Młotek sędziowski, znak paragrafu, kodesky prawne, waga sędziowska

Aktualny stan prawny

Aktualny stan prawny pozwala niemal każdemu, kto znalazł się w tarapatach finansowych, na złożenie wniosku o upadłość konsumencką. W przeciwieństwie do stanu przed nowelizacją, bez znaczenia jest fakt, z jakich powodów doszło do sytuacji zadłużenia konsumenta.

Jednakże nie oznacza to, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej stanowi panaceum na problemy finansowe. Albowiem trzeba mieć na uwadze, że fakt ogłoszenia upadłości wywiera znaczące skutki dla dłużnika (upadłego). Mogą one pociągać konsekwencje dla dłużnika nawet do 84 miesięcy po ustaleniu planu spłat wierzycieli.

Instytucja upadłości konsumenckiej, jak sama nazwa wskazuje, przewidziana jest dla konsumentów (osób fizycznych), tj. osób nieprowadzących działalności gospodarczej. W obecnym stanie prawnym (po nowelizacji), osoba prowadząca działalność gospodarczą (np. na podstawie wpisu w CEIDG), chcąc ogłosić upadłość, musi wyrejestrować prowadzona działalność. Uwaga: nie zawiesić. Wówczas nabywa status konsumenta i nawet na drugi dzień po wyrejestrowaniu może składać wniosek o upadłość konsumencka.

Etapy postępowania upadłościowego

Postępowanie upadłościowe składa się z 3 etapów:

  1. Pierwszy etap to złożenie wniosku, który winien zostać złożony na odpowiednim formularzu.
  2. Drugi etap to badanie wniosku przez sąd pod kątem wymogów formalnych.
  3. Trzeci etap (jeśli sąd stwierdzi, że wszystkie wymogi formalne zostały dopełnione) to wydanie przez sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej wnioskodawcy (dłużnika).

Z momentem orzeczenia 3 etapu dłużnik (upadły) traci kontrolę nad swoim majątkiem. Przejmuje ją syndyk (doradca restrukturyzacyjny). Także w tej chwili ulegają zawieszeniu wszelkie toczące się postępowania sądowe (np. o zapłatę) lub egzekucyjne prowadzone przez komornika.

Sprawdź również: Kancelarie Prawa Gospodarczego, 2022

Prawo gospodarcze - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 6 598 Kancelarii Prawa Gospodarczego najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o prawie gospodarczym