Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

KANCELARIA PRAWA UPADŁOŚCIOWEGO KPU Sp. z o.o.

Gdynia

11

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Upadłość konsumencka frankowicza, czyli kiedy masz kredyt we frankach

Autor: Kancelaria Prawa Upadłościowego KPU, publikacja: 2021-12-30

Decyzja o złożeniu wniosku o upadłość konsumencką powinna być starannie przemyślana. Albowiem upadłość konsumencka to ostateczne rozwiązanie! Także w przypadku frankowiczów. Zatem co o ogłoszeniu bankructwa winny wiedzieć osoby mające kredyt we frankach?

Temida – bogini sprawiedliwości

Upadłość konsumencka frankowicza – kiedy może być przeprowadzona?

Warunkiem niezbędnym i koniecznym do ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest stan niewypłacalności dłużnika. Ma on miejsce w sytuacji, gdy konsument nie wykonuje swoich zobowiązań finansowych, bo utracił płynność finansową, tj. zdolność danego podmiotu do wywiązywania się w terminie z najbardziej wymagalnych zobowiązań pieniężnych. O niewypłacalności można mówić, gdy dany podmiot (osoba) nie uregulował drugi raz z rzędu dwóch rat. Wówczas dana osoba może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Frankowicz i upadłość konsumencka

Tak, też frankowicze mogą starać się o ogłoszenie wobec nich upadłości konsumenckiej. Warunkiem koniecznym jest zaistnienie wspomnianego już stanu niewypłacalności. Kluczowym w tym jest brak winy dłużnika (kredytobiorcy).

Przyjmuje się, że wzrost kursu franka, który podwyższa wartość kredytu, daje podstawę do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Sam kredyt we frankach nie daje podstawy do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, lecz sytuacja kiedy dłużnik (kredytobiorca) nie jest w stanie realnie spłacać kredytu (wówczas może rozważyć taką możliwość).

Czy upadłość konsumencka opłaca się frankowiczom?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – zdania na ten temat są podzielone. Skorzystanie z takiego rozwiązania to ostateczność, tj. kiedy nie ma już innych możliwości, wyjścia z patowej sytuacji, a sytuacja finansowa kredytobiorcy jest na tyle zła, że uniemożliwia mu i jego rodzinie należyte funkcjonowanie w życiu codziennym.

Co zyskuje frankowicz w momencie ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Głównym celem jest oddłużenie kredytobiorcy (dłużnika). Związane jest to z umorzeniem całości lub części długu wobec wierzyciela (banku). Ponadto daje to też wierzycielowi możliwość na odzyskanie choćby części należności od dłużnika (upadłego). Trzeba przy tym pamiętać, że ogłoszenie upadłości nie jest zadaniem prostym. Dlatego warto skorzystać z pomocy prawnika, który specjalizuje się w tej gałęzi prawa (prawo upadłościowe).

Często osoby biorące kredyt we frankach zastanawiają się co z nieruchomością w przypadku upadłości konsumenckiej, ponieważ kredyty we frankach były zaciągane przeważnie na zakup mieszkania lub domu. W tej sytuacji dłużnicy muszą liczyć się z możliwością straty nieruchomości. Warto przy tym zaznaczyć, że dłużnik może także zawrzeć układ z wierzycielem (bankiem). Wszystko to zależy od wewnętrznej polityki danego banku. Niektórzy wierzyciele mogą ustalić indywidualny plan spłaty dla kredytobiorcy, co umożliwia dłużnikowi (upadłemu) zachować nieruchomość (dom lub mieszkanie). Jednakże jeśli bank nie wyrazi zgody na takie rozwiązanie (układ), to wówczas dana nieruchomość zostaje sprzedana w postępowaniu upadłościowym, a uzyskane z tej sprzedaży środki są przeznaczane na spłatę zadłużenia.

Polecamy również: Kancelarie Prawa Gospodarczego

Prawo gospodarcze - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 6 438 Kancelarii Prawa Gospodarczego najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o prawie gospodarczym