Upadłość konsumencka a uzależnienie od gier hazardowych
Autor: Kancelaria Prawa Upadłościowego KPU, publikacja: 2022-12-12
W treści swoich wcześniejszych publikacji wyjaśniałem, na czym polega upadłość konsumencka. Opisywałem również, jakie są jej podstawy (niewypłacalność) i przesłanki jej ogłoszenia przez dłużnika (upadłego). Przedstawiłem również możliwe orzeczenia sądu w zależności od sytuacji faktycznej dłużnika. Zaprezentowałem także instytucje tzw. klauzul rozsądku, tj. humanitaryzmu lub słuszności.
I na tych ostatnich się zatrzymam. Mają one zastosowanie w przypadku, gdy dłużnik (upadły) doprowadził do zadłużenia umyślnie lub w przypadku rażącego niedbalstwa – tym samym sąd powinien orzec maksymalny okres spłat wierzycieli (84 miesiące – 7 lat). Te zasady stanowią ostatnią deskę ratunku upadłego, aby sąd spojrzał „przychylnie” na upadłego (dłużnika).
I Hazard a upadłość konsumencka
Jeszcze nie tak dawno definicję uzależnienia wiązano głównie ze środkami odurzającymi (np. alkohol, narkotyki), natomiast hazard definiowano jako rozrywkę dla osób bogatych. Trzeba zaznaczyć, że hazard jako taki nie jest przesłanką zastosowania wym. klauzul, lecz dopiero stwierdzenie u upadłego patologicznego uzależnienia od hazardu.
II Przymusowy hazard (patologiczny)
Patologia (z języka greckiego „pathos” – cierpienie”) – nauka będąca dziedziną medycyny, zajmująca się badaniem przyczyn, mechanizmów powstawania i rozwoju, a także skutków chorób.
Zatem przymusowy hazard (nieodporny) stanowi jednostkę chorobową (kod F63.0) i jest umieszczony w grupie „zaburzeń psychicznych” i „zaburzeń zachowania”. Został w doktrynie opisany jako: patologiczny hazard (polega na często powtarzającym się uprawianiu hazardu, który przeważa w życiu człowieka, ze szkodą dla wartości i zobowiązań społecznych, zawodowych, materialnych i rodzinnych).
III Inne przesłanki warunkujące udokumentowanie stanu patologii hazardu
Jak już wykazano, patologia hazardu jest jednostką chorobową. Wobec czego, aby móc skutecznie na to zaburzenie się powołać, konieczne i niezbędne jest uzyskanie stosownej opinii (diagnozy) lekarskiej.
IV Upadłość konsumencka w praktyce sądów gospodarczych
Niestety, ale mimo stwierdzenia „choroby” przez biegłego lekarza (stanu patologicznego hazardu) i załączenia stosownej dokumentacji medycznej, stwierdzającej wystąpienie tej jednostki chorobowej, nie zawsze skutkować to będzie oddłużeniem upadłego na korzystnych zasadach.