Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

KANCELARIA PRAWA UPADŁOŚCIOWEGO KPU Sp. z o.o.

Gdynia

11

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Upadłość konsumencka a mieszkanie własnościowe, kwaterunkowe, socjalne

Autor: Kancelaria Prawa Upadłościowego KPU, publikacja: 2023-03-09

Coraz większą rolę w porządkowaniu swoich spraw związanych z zadłużeniem i sytuacją majątkową konsumenta nabiera instytucja upadłości konsumenckiej. O warunkach i przesłankach jej ogłoszenia pisaliśmy wielokrotnie w treści wcześniejszych publikacji. Jednakże trzeba pamiętać, że upadłość konsumencka służy zaspokojeniu roszczeń wierzycieli i oddłużeniu upadłego. Dlatego też po jej ogłoszeniu i ustanowieniu syndyka spienięża on cały majątek ruchomy (samochód) i nieruchomy (mieszkanie). Czytając dalej, dowiesz się, czy nieruchomość w postaci mieszkania też wchodzi w skład masy upadłościowej!

Zmartwiony mężczyzna rozmawia z kobietą – Prawo upadłościowe

I Czy nieruchomość wchodzi w skład masy upadłościowej?

Tematyka upadłości konsumenckiej a mieszkania własnościowego jest często poruszana w konsultacjach z klientami kancelarii. Przepisy Prawa upadłościowego mówią jasno na ten temat, że mieszkanie własnościowe upadłego (dłużnika) podlega włączeniu w skład masy upadłości. Po ogłoszeniu upadłości zarząd nad nieruchomością w postaci mieszkania własnościowego przejmuje syndyk (doradca restrukturyzacyjny) i on zajmie się jego sprzedażą, a uzyskaną kwotę przeznaczy na zaspokojenie wierzycieli.

Ważne! Upadły ma możliwość wskazania konkretnego nabywcy swojego mieszkania. To uprawnienie w Prawie upadłościowym nazywa się: „pre-pack”. Celem jest skrócenie okresu postępowania i obniżenie jego kosztów.

II Upadłość konsumencka a mieszkanie komunalne i socjalne

Konsekwencje ogłoszenia upadłości konsumenckiej w przypadku mieszkania własnościowego zostały opisane wyżej. A jak wygląda sytuacja w przypadku mieszkania komunalnego (socjalnego)? Wszystko zależy od stanu prawnego tego mieszkania, czyli od tego, kto jest rzeczywistym właścicielem mieszkania. A mianowicie: jeśli upadły wykupił mieszkanie od gminy i jest jego właścicielem, lokal ten będzie wchodził w skład masy upadłości. W przypadku gdy tylko wynajmuje od gminy – wówczas syndyk nie ma prawa włączyć go w skład masy upadłości. Dotyczy to mieszkania kwaterunkowego i socjalnego.

Niekiedy klienci pytają co z mieszkaniem rodziców wówczas, gdy mieszka z nimi upadły? Syndyk nie ma prawa zająć takiego mieszkania (lokalu).

III Czy syndyk nakazuje opuszczenie mieszkania?

Przejęcie przez syndyka mieszkania własnościowego nie oznacza dla upadłego nakazu opuszczenia lokalu. Może on wraz z rodziną w nim mieszkać do czasu, aż syndykowi uda się je sprzedać! A gdy już sprzeda, to upadłemu przysługuje prawo złożenia wniosku o przyznanie mu określonej kwoty z sumy uzyskanej ze sprzedaży mieszkania, celem zaspokojenia jego i najbliższych potrzeb mieszkaniowych. Polega to na wydzieleniu kwoty za okres od 12 do 24 miesięcy.

Tak też, nawet jeśli dana nieruchomość zostanie zaliczona w skład masy upadłości, ani upadły, ani jego najbliżsi nie zostaną bezdomnymi.

Szukasz firmy doradczej lub agencji konsultingowej z okolicy? Sprawdź: Firmy konsultingowe blisko ciebie

Prawo gospodarcze - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 6 438 Kancelarii Prawa Gospodarczego najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o prawie gospodarczym