Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

KANCELARIA PRAWA UPADŁOŚCIOWEGO KPU Sp. z o.o.

Gdynia

11

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Układ z wierzycielami w ramach postepowania upadłościowego

Autor: Kancelaria Prawa Upadłościowego KPU, publikacja: 2022-03-18

Układ z wierzycielami jest jedną z trzech metod (trybów) oddłużenia dłużnika, która została przewidziana w ustawie Prawo upadłościowe. O dwóch pozostałych pisałem już wcześniej. Według aktualnego stanu prawnego (po nowelizacji z 2020 r.) postępowanie o zawarcie układu z wierzycielami będzie można wszcząć dopiero po ogłoszeniu upadłości, a sąd upadłościowy (gospodarczy) będzie mógł z urzędu skierować sprawę do tego trybu.

Zbliżenie na młotek sędziowski

I Postępowanie o zawarcie układu

Co do zasady (in principium) postępowanie o zawarcie układu wszczyna się na wniosek dłużnika o otwarcie takiego postępowania. Aktualnie sąd upadłościowy może z urzędu skierować do tego trybu także dłużnika, który nie złoży wniosku o postępowanie układowe, lecz wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej (tryb likwidacyjny), chyba że w treści swojego wniosku oświadczy, że nie wyraża zgody na taki tryb postępowania (układowy).

O wszczęciu postępowania układowego z wierzycielami decydować będzie ocena sądu w zakresie: czy dłużnik (upadły) ma wystarczające możliwości zarobkowe (dostateczne) oraz jego sytuacja zawodowa. Sąd będzie badał, czy dłużnik jest w stanie pokryć koszty postępowania oraz czy ma możliwości wykonać postanowienia zawartego układu z wierzycielami. Układ z wierzycielami jest zawierany maksymalnie na 5 lat. I będzie realizowany pod pieczą nadzorcy sądowego.

Wniosek składany jest na stosownym formularzu urzędowym (podobnie jak wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej) i musi zawierać propozycję (wstępną) układu.

Równocześnie z wnioskiem o otwarcie postępowania układowego dłużnik (upadły) zobowiązany jest do zapłaty zaliczki na wydatki postępowania w wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (aktualnie: 4 821,80 zł).

II Nadzorca sądowy

Akceptując wniosek o otwarcie postępowania układowego albo kierując dłużnika do tego trybu z urzędu, sąd upadłościowy wyda postanowienie o otwarciu postępowania o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli, a także wyznaczy nadzorcę sądowego.

Do zadań nadzorcy należy przede wszystkim (termin 30 dni):

  • sporządzenie wraz z dłużnikiem propozycji układowych;
  • sporządzenie spisu wierzytelności;
  • sporządzenie spisu wierzytelności spornych i
  • zwołanie zgromadzenia wierzycieli w celu głosowania nad układem.

III Zgromadzenie wierzycieli

Termin zgromadzenia wierzycieli nie może odbyć się później niż w ciągu 3 miesięcy, licząc od dnia otwarcia postępowania pod rygorem umorzenia postępowania. Termin ten wyznacza nadzorca w porozumieniu z dłużnikiem.

Jeżeli to sąd skierował sprawę do tego trybu, to termin wynosi 4 miesiące od dnia otwarcia postępowania.

W terminie 21 dni od odbycia zgromadzenia wierzycieli nadzorca sądowy zobowiązany jest przedstawić sądowi wniosek o zatwierdzenie układu albo umorzenie postępowania. Treść wniosku uzależniona jest od wyników głosowania.

Polecamy też: Prawo gospodarcze – firmy i kancelarie prawnicze

Prawo gospodarcze - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 6 438 Kancelarii Prawa Gospodarczego najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o prawie gospodarczym