Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

KANCELARIA PRAWA UPADŁOŚCIOWEGO KPU Sp. z o.o.

Gdynia

11

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Trzy tryby (sposoby) prowadzenia postępowania upadłościowego wz. upadłości konsumenckiej

Autor: Kancelaria Prawa Upadłościowego KPU, publikacja: 2022-12-15

Dokonana przez ustawodawcę nowelizacja Prawa upadłościowego (dnia 24.03.2020 r.) wprowadziła trzy sposoby przeprowadzenia upadłości konsumenckiej. Wybór sposobu (trybu) przeprowadzenia oddłużenia dłużnika zawarty jest w treści postanowienia sądu o ogłoszeniu upadłości dotychczasowego dłużnika (upadłego).

Grafika przedstawiająca grupę prawników – Prawo upadłościowe

I Tryby postępowania

Sąd może orzec, iż postępowanie będzie toczyć się w:

  1. Trybie zwykłym¹ – ten sposób prowadzenia postępowania upadłościowego prowadzony jest z zastosowaniem zasad ogólnych dotyczących przedsiębiorców z możliwością wykorzystania procedury przygotowanej likwidacji (pre-pack). Postępowanie jest prowadzone w tym trybie, w bardziej skomplikowanych i zawiłych sprawach wówczas, gdy upadły posiada duży (znaczny) majątek (dom, mieszkanie, samochody) oraz znaczną liczbę wierzycieli.
  2. Tryb układowy bez ogłaszania upadłości² – oddłużenie nastąpi w drodze układu (porozumienia, umowy) zawartego z wierzycielami na zgromadzeniu wierzycieli. Porozumienie z wierzycielami jest zawierane na wniosek dłużnika we współpracy z nadzorcą sądowym pod nadzorem sądu. Warunkiem koniecznym dla dłużnika, aby zostać objętym tym trybem, jest dysponowanie przez niego odpowiednimi możliwościami zarobkowymi i złożenie zaliczki na pokrycie kosztów postępowania w kwocie odpowiadającej wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Zawarcie układu pozwoli dłużnikowi na zachowanie swojego majątku. Maksymalny okres układu wynosi 5 lat. Po wykonaniu układu upadły zostaje oddłużony.
  3. Tryb uproszczony³ – jest to podstawowy tryb (sposób) prowadzenia postępowania w zakresie ogłoszenia i przeprowadzenia upadłości konsumenckiej osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej (konsumenta). Co do zasady całość przeprowadza syndyk (doradca restrukturyzacyjny), który jest wyznaczany przez sąd. Za jego zastosowaniem tego trybu przemawiają następujące przesłanki:
    • nieznaczna ilość wierzycieli (np.1-4);
    • brak majątku upadłego albo jego nieznaczne rozmiary i
    • okoliczności sprawy są oczywiste i nie budzą wątpliwości.
Uwaga!
Procedura przygotowanej likwidacji (pre-pack) w postępowaniu upadłościowym pozwala na sprzedaż zadłużonego przedsiębiorstwa wskazanemu we wniosku nabywcy, bez konieczności przeprowadzania uciążliwego, kosztownego, a przede wszystkim długotrwałego postępowania upadłościowego.

¹ Dot. podmiotów wpisanych do CEIDG i KRS.

² Dot. podmiotów zarejestrowanych w CEIDG, KRS i osób fizycznych nieprowadzących dział. gosp. (konsumentów).

³ Dot. osób fizycznych nieprowadzących dział. gosp. (konsumentów).

Prawo gospodarcze - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 6 438 Kancelarii Prawa Gospodarczego najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o prawie gospodarczym