KANCELARIA PRAWA UPADŁOŚCIOWEGO KPU Sp. z o.o.

Gdynia
Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Tryby postępowania w upadłości konsumenckiej

Autor: Kancelaria Prawa Upadłościowego KPU, publikacja: 2022-02-04

Z chwilą dokonania nowelizacji prawa upadłościowego dnia 24 marca 2020 roku sprawy w zakresie ogłoszenia upadłości konsumenckiej są rozpoznawane w 3 trybach. Tryb uproszczony stosowany jest wobec dłużników, którzy nie mają majątku albo jest on nieznaczny (niewielki) oraz których sytuacja prawna i faktyczna nie jest zawiła i skomplikowana.

Kalendarz, klepsydra z niebieskim piaskiem

Wybór odpowiedniego trybu

O tym, w jakim trybie będzie prowadzone postępowanie upadłościowe, będzie decydował sąd w treści postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Zmiana trybu w toku prowadzonego postępowania upadłościowego jest przewidziana (dopuszczalna). W tym trybie nie jest powoływany sędzia komisarz. Nadzór nad syndykiem pełnił będzie miał sąd na skutek skargi złożonej przez strony postępowania (upadłego lub wierzyciela).

Projekt planu spłat wierzycieli jest przygotowywany przez syndyka (doradcę restrukturyzacyjnego) równocześnie z listą wierzytelności oraz planem podziału funduszy masy majątkowej (upadłości). Umożliwia się syndykowi samodzielny wybór likwidacji masy upadłości.

Tryb zwyczajny

Przeznaczony jest dla dłużników znajdujących się w bardziej zagmatwanej i złożonej sytuacji prawnej (np. są wierzytelności sporne, duży majątek, duża liczba wierzycieli itp.). O wyborze tego trybu tak jak przy trybie uproszczonym decydować będzie sąd.

W tym trybie:

  • powołany będzie sędzia komisarz (funkcję tą będzie mógł pełnić referendarz sądowy),
  • sporządzona będzie lista wierzytelności, uzupełniająca lista wierzytelności i plan podziału sumy uzyskanej z likwidacji masy upadłościowej,
  • syndyk likwiduje masę upadłościową w sposób bardziej formalny i pozostaje pod nadzorem sędziego komisarza,
  • wniosek o ustalenie planu spłat składany będzie dopiero po zakończeniu postępowania upadłościowego w terminie 30 dni od obwieszczenia postanowienia kończącego postępowanie upadłościowe.

Tryb układowy

Dotyczy dłużników (upadłych), posiadających znaczny majątek – tych, którzy chcą ten majątek uchronić (opłacić) w całości albo części. Tryb ten przewidziany jest dla dłużników osiągających znaczne dochody, ponieważ warunkiem jego uruchomienia jest wniesienie zaliczki na pokrycie kosztów postępowania w wysokości średniego miesięcznego wynagrodzenia (aktualnie około 5.100,00 zł).

W tym trybie:

  • zwoływane jest zgromadzenie wierzycieli,
  • zgromadzenie wierzycieli przebiega pod nadzorem nadzorcy sądowego,
  • zawarty układ z wierzycielami jest zatwierdzany przez sąd upadłościowy,
  • układ jest zawierany maksymalnie na okres 5 lat.

Polecamy również: Kancelarie Prawa Gospodarczego, 2022

Prawo gospodarcze - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 6 598 Kancelarii Prawa Gospodarczego najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o prawie gospodarczym