Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

KANCELARIA PRAWA UPADŁOŚCIOWEGO KPU Sp. z o.o.

Gdynia

11

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Skutki umorzenia zobowiązań – rodzaje

Autor: Kancelaria Prawa Upadłościowego KPU, publikacja: 2022-03-17

Zasadniczo sposobem wygaśnięcia zobowiązania jest jego wykonanie przez dłużnika (ew. upadłego). Prawo upadłościowe wprowadza jednak istotną zmianę co do zasad ogólnych, zarówno w zakresie zobowiązań publicznoprawnych, jak i prywatnoprawnych. Na mocy postanowienia sądu upadłościowego dochodzi do umorzenia zobowiązań dłużnika (upadłego) bez względu na źródło ich powstania, które nie zostały wykonane przez dłużnika zgodnie z treścią stosunku obligacyjnego. Zatem uznać trzeba, że przepisy Prawa upadłościowego stanowią lex specialis wobec przepisów wynikających z Kodeksu cywilnego (przepis szczególny ma pierwszeństwo wobec przepisu ogólnego).

Prawo upadłościowe – wykres

I Rodzaje skutków umorzenia zobowiązań

Komentowany przepis pozwala wyróżnić dwa rodzaje skutków umorzenia zobowiązań, tj. skutki o charakterze materialnoprawnym i skutki o charakterze proceduralnym.

  • Materialnoprawne skutki to przede wszystkim prawomocne orzeczenie sądu upadłościowego o umorzeniu zobowiązań. Następstwem wzmiankowanego orzeczenia sądu (postanowienia) jest wygaśnięcie zobowiązania. Inaczej rzecz ujmując, postanowienie sądu o umorzeniu zobowiązań spełnia podobną funkcję co pokwitowanie wydawane przez wierzyciela dla dłużnika, gdy ten ostatni spełni świadczenie.
  • Proceduralne skutki umorzenia zobowiązań. Po wydaniu postanowienia (orzeczenia) o umorzeniu zobowiązań niedopuszczalne jest wszczynanie postępowań egzekucyjnych dotyczących wierzytelności powstałych przed ustaleniem planu spłat (z wyjątkiem wierzytelności niepodlegających umorzeniu).

II Zobowiązania podlegające umorzeniu

Co do zasady umorzeniu podlegają zobowiązania upadłego powstałe przed dniem ogłoszenia upadłości konsumenckiej i niezaspokojone w wyniku wykonania planu spłaty wierzycieli.

W kolejnym artykule przedstawimy tematykę zobowiązań, których nie można umorzyć w toku upadłości konsumenckiej. Tutaj możemy jedynie sygnalizacyjne wymienić, iż nie można umorzyć zobowiązań o charakterze alimentacyjnym.

Zajrzyj również tu: Prawnicy zajmujący się prawem gospodarczym

Prawo gospodarcze - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 6 438 Kancelarii Prawa Gospodarczego najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o prawie gospodarczym