Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

KANCELARIA PRAWA UPADŁOŚCIOWEGO KPU Sp. z o.o.

Gdynia

11

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Rodzaje postępowań dla niewypłacalnej osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej

Autor: Kancelaria Prawa Upadłościowego KPU, publikacja: 2022-03-08

Niewypłacalna osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, może: prowadzić postępowanie upadłościowe, które ma charakter likwidacyjny, albo postępowanie o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli, które ma charakter restrukturyzacyjne. W obu postępowaniach ostatecznie może dojść do umorzenia części albo całości zadłużenia (długu).

Symbole prawnika: młotek sędziowski i waga bogini Sprawiedliwości

Postępowanie o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli

Postępowanie o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli jest uregulowane w przepisach tytułu VI części trzeciej Prawa upadłościowego (art. 491²⁴- 491³³). W strukturze tego postępowania można wyróżnić:

  • postępowanie o otwarcie postępowania o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli;
  • właściwe postępowanie o zawarcie układu (prowadzone po otwarciu postępowania).

Postępowanie o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli, mimo że jest uregulowane w Prawie upadłościowym, ma charakter postępowania restrukturyzacyjnego. Celem tego postępowania jest umożliwienie niewypłacalnemu dłużnikowi zawarcia układu z wierzycielami, co wynika ze stosowanego odpowiednio z mocy art. 491 p.u. art. 3 ust. 1 Prawa restrukturyzacyjnego. Zgodnie z tym artykułem celem postępowania jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami. Układ jest sposobem rozwiązania kryzysowej sytuacji finansowej dłużnika bez ogłaszania jego upadłości.

Postępowanie upadłościowe

Postępowanie upadłościowe osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej, może być prowadzone według przepisów tytułu V części trzeciej Prawa upadłościowego albo według przepisów ogólnych, tj. według przepisów działu II tytułu I części pierwszej tej ustawy. Sąd może postanowić, że postępowanie upadłościowe wobec osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, będzie prowadzone zgodnie z przepisami części pierwszej, jeżeli jest to uzasadnione znacznym rozmiarem majątku dłużnika, znaczną liczbą wierzycieli lub innymi uzasadnionymi przewidywaniami co do zwiększonego stopnia skomplikowania postępowania.

Postępowanie upadłościowe w szerokim znaczeniu można podzielić na:

  • postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości;
  • właściwe postępowanie upadłościowe.

Celem postępowania upadłościowego osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej, jest maksymalne zaspokojenie dłużnika oraz umorzenie zobowiązań upadłego niewykonanych w postępowaniu upadłościowym.

Sprawdź: Prawo gospodarcze – firmy

Prawo gospodarcze - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 6 438 Kancelarii Prawa Gospodarczego najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o prawie gospodarczym