Rachunek bankowy (konto) a ogłoszenie upadłości konsumenckiej
Autor: Kancelaria Prawa Upadłościowego KPU, publikacja: 2022-11-22
Upadłość konsumencka osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej to jedna z form oddłużenia upadłego. Ogłoszenie przez sąd gospodarczy wobec dłużnika (upadłego) tego stanu związane jest z licznymi negatywnymi skutkami. Dotyczy to m.in. utratę przez upadłego pełnej kontroli nad kontem (rachunkiem) bankowym.
I Upadłość konsumencka a rachunek w banku
Z chwilą wydania przez sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości dłużnika ustanawiany jest syndyk (doradca restrukturyzacyjny). I on właśnie przejmuje pełną kontrolę nad kontem (rachunkiem) upadłego.
W praktyce wygląda to tak, że w placówce bankowej syndyk może wypełnić razem z pracownikiem dyspozycję elektroniczną, w której potwierdzi swoją tożsamość i umocowanie do zarządzania rachunkiem upadłego, i złożyć odpowiednie dyspozycje: w jaki sposób dłużnik może korzystać z zablokowanego konta (np. w całości lub określonej kwocie) Przeważnie obejmuje to zezwolenie syndyka na regulowanie określonych wydatków, które to są niezbędne dla dłużnika (upadłego), takie jak: żywność, rachunki, opłaty itp.
Według Kodeksu pracy syndyk może zająć do 50% wynagrodzenia za pracę, do 60% wynagrodzenia za pracę, jeśli upadły płaci alimenty oraz do 25% emerytury/renty. Prawo upadłościowe określa minimalne kwoty wolne od zajęcia uzależnione od ilości osób pozostających na utrzymaniu upadłego. Szczegółowo opisaliśmy to w treści wcześniejszych artykułów.
II Zakończenie procesu upadłości a konto bankowe
Postępowanie upadłościowe ulega zakończeniu z chwilą wykonania planu spłat tudzież umorzenia zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłat. Z tą chwilą upadły odzyskuje pełną kontrolę nad swoim majątkiem, w tym rachunkiem bankowym.
III Podsumowanie
Trzeba wiedzieć, że złożenie wniosku o upadłość konsumencką i jej ogłoszenie związane będzie z ograniczeniami dotyczącymi dysponowania własnymi środkami finansowymi na koncie bankowym.
Zatem użytkowanie konta będzie możliwe, ale pod kontrolą syndyka.
W kolejnych publikacjach napiszemy m.in. o:
- upadłości konsumenckiej, gdy masz kredyt we frankach;
- upadłości konsumenckiej w przypadku rozdzielności majątkowej małżonków;
- upadłości konsumenckiej w sytuacji posiadania mieszkania na kredyt.