KANCELARIA PRAWA UPADŁOŚCIOWEGO KPU Sp. z o.o.

Gdynia
Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Przesłanki i zasady ustalenia planu spłat wierzycieli w upadłości konsumenckiej. Część 1

Autor: Kancelaria Prawa Upadłościowego KPU, publikacja: 2022-04-19

Przesłanki ustalenia planu spłaty wierzycieli w postępowaniu upadłościowym.

Mężczyzna wynosi w pudle w pude. W tle inny mu macha

I Możliwości zarobkowe upadłego

Pojęcie możliwości zarobkowych upadłego nie jest pojęciem charakterystycznym wyłącznie dla regulacji dotyczącej ustalania planu spłaty wierzycieli w upadłości konsumenckiej. Termin ten występuje również wart. 135 § l k.r.o., który regulując zakres świadczeń alimentacyjnych, wskazuje, że zależy on od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Pojęcie możliwości zarobkowych i majątkowych występuje ponadto w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z 13.06.2016 r. w sprawie wysokości i szczegółowych zasad ustalania kosztów postępowania w sprawach nieletnich.

Wobec tego można uznać, że dorobek orzecznictwa i doktryny na gruncie terminu „zarobkowe możliwości zobowiązanego” użytego w art. 135 § l k.r.o. może być odpowiednio stosowany do interpretacji tego samego pojęcia użytego w treści art. 491 ust. 4 p.u. W szczególności, aktualny wydaje się pogląd Sądu Najwyższego wyrażony w uchwale z 26.05.1995 r., zgodnie z którym możliwości zarobkowe można określić przez przypisanie zobowiązanemu potencjalnego i prawdopodobnego poziomu dochodu na podstawie dochodów z lat ubiegłych, osiąganych, gdy strony były jeszcze razem, przebiegu dotychczasowego zatrudnienia, posiadanych kwalifikacji, dostępnych możliwości podjęcia pracy i poziomu zarobków w danej społeczności.

Istnieje tu pewna sfera ocen, które odnoszą się do przypuszczenia, domysłu, a nie do faktów jako okoliczności rzeczywistych.

Oceniając możliwości zarobkowe upadłego, należy wziąć pod uwagę jego aktualne i poprzednie zarobki oraz rodzaj wykonywanej pracy, wiek, stan zdrowia, zwłaszcza w kontekście możliwości podjęcia dodatkowego zatrudnienia, wykształcenie i dodatkowe umiejętności.

Należy stanowczo podkreślić, że przesłanką, którą należy brać pod uwagę przy ustalaniu planu spłaty, nie jest aktualna wysokość zarobków upadłego, ale jego możliwości zarobkowe.

Zapytaj o oferty: Kancelarie Prawa gospodarczego

Prawo gospodarcze - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 6 598 Kancelarii Prawa Gospodarczego najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o prawie gospodarczym