Przebieg postępowania sądu upadłościowego – rozpoznanie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej
Autor: Kancelaria Prawa Upadłościowego KPU, publikacja: 2021-07-02
Pierwszym etapem postępowania po złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości jest analiza, czy wniosek spełnia wymogi formalne. W artykule omówione zostaną sytuacje, kiedy i z jakich powodów złożony wniosek zostaje odrzucony. Ponadto dowiedzą się Państwo, jakie są kolejne etapy postępowania, gdy wniosek zostanie zaakceptowany.
Niespełnione wymogi formalne i płatnościowe
Jeżeli wniosek nie spełnia wymogów formalnych albo nie jest należycie opłacony, przewodniczący wzywa do usunięcia braków formalnych wniosku albo do jego opłacenia w terminie 7 dni pod rygorem zwrotu wniosku (art. 130 § 1 k.p.c. w zw. z art. 229 pr. up.).
Jednakże jeżeli wniosek o ogłoszenie upadłości został złożony przez wnioskodawcę reprezentowanego przez adwokata lub radcę prawnego, to w sytuacji, gdy nie odpowiada on wymogom określonym w ustawie lub jest nienależycie opłacony, zostanie zwrócony bez wezwania o uzupełnienie lub opłacenie wniosku (art. 28 ust. 1 pr. up.).
Zgodnie z art. 28 ust. 2 pr. up. w terminie tygodniowym od dnia doręczenia zarządzenia o zwrocie z przyczyn określonych w ust. 1 wniosek ponownie złożony, odpowiadający wymogom ustawowym i należycie opłacony, wywołuje skutek od daty pierwotnego wniesienia. Skutek taki nie występuje w razie kolejnego zwrotu z tej samej przyczyny.
Wniosek odrzucony lub przekazany innemu sądowi do rozpoznania
Po stwierdzeniu, że wniosek nie zawiera braków formalnych albo po ich usunięciu i opłaceniu wniosku sąd bada istnienie przesłanek procesowych, takich jak jurysdykcja sądów polskich, właściwość miejscowa sądu oraz zdolność upadłościową dłużnika (upadłego).
W razie stwierdzenia braku jurysdykcji sąd odrzuca wniosek (art. 1099 § 1 k.p.c w zw. z art. 381 pr. up.).
W razie stwierdzenia, że sąd nie jest właściwy miejscowo do rozpoznania sprawy, sąd przekazuje sprawę do rozpoznania sądowi właściwemu miejscowo.
W przypadku braku zdolności upadłościowej dłużnika sąd odrzuca wniosek.
Podstawy ogłoszenia upadłości i przebieg postępowania
Po ustaleniu istnienia przesłanek procesowych sąd bada istnienie podstaw ogłoszenia upadłości (przesłanek materialnych). Jedyną podstawą ogłoszenia upadłości jest niewypłacalność dłużnika. Nie ma żadnych przesłanek negatywnych, tj. okoliczności, których wystąpienie skutkowałoby oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
Na etapie postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości sąd rozstrzyga również, czy postępowanie będzie toczyło się według przepisów tytułu V, czy też według przepisów ogólnych, tj. według przepisów działu II tytułu I części pierwszej Prawa upadłościowego.
Należy jednak podkreślić, że zdecydowana większość postępowań powinna toczyć się według przepisów tytułu V. Nie stoi temu na przeszkodzie fakt, że dłużnik posiada majątek ani że w skład majątku dłużnika wchodzi nieruchomość. Postępowanie nieprowadzone według przepisów tytułu V będzie przebiegało zdecydowanie szybciej i sprawniej niż postępowanie prowadzone według przepisów właściwych dla upadłości dla przedsiębiorców.
Wniosek o ogłoszenie upadłości rozpoznaje sąd upadłościowy w składzie jednoosobowym. (art. 491³ pr. up.).