Problemy z funkcjonowaniem Krajowego Rejestru Zadłużonych
Autor: Kancelaria Prawa Upadłościowego KPU, publikacja: 2022-03-09
Od 01.12.2021 roku funkcjonuje Krajowy Rejestr Zadłużonych. Rejestr ten miał usprawnić funkcjonowanie postępowań upadłościowych, zarówno w zakresie upadłości konsumenckiej, jak i upadłości przedsiębiorcy (gospodarczej). O założeniach wprowadzenia systemu KRZ pisałem we wcześniejszym artykule.
Działanie systemu KRZ
Z ogólnie dostępnej wiedzy wynika, że z praktycznym funkcjonowaniem systemu mamy do czynienia w postaci wadliwego funkcjonowania w zakresie tzw. dekretacji. To znaczy w sytuacji, gdy danej sprawy nie można zarejestrować w elektronicznej wersji systemu, a w następstwie czego przydzielić danemu sędziemu do rozstrzygnięcia, nadać konkretną sygnaturę i wpisać do repetytorium.
Są sytuacje, że jednego dnia w systemie KRZ nie widać żadnego wniosku o wszczęcie postępowania upadłościowego, natomiast drugiego lub trzeciego dnia wpada ich kilkadziesiąt. Co wynika z błędnego działania systemu, a nie z sytuacji, że aż tyle osób zdecydowało się złożyć wnioski w jednym terminie. Szczególnie widać to na przykładzie dużych aglomeracji (Trójmiasto, Warszawa, Kraków). Prawdopodobnie wynika to z tego, że mniejsze sądy mają mniej wniosków, a tym samym łatwiej sobie radzą z całą pracochłonną procedurą związaną z wprowadzaniem dokumentacji do systemu KRZ.
Te niedoskonałości systemu dostrzega także Ministerstwo Sprawiedliwości, które – jak twierdzi – na bieżąco śledzi funkcjonowanie systemu KRZ. I, jak wynika z zapewnień tegoż resortu, przewiduje, iż wszelkie uwagi i postulaty zostaną wprowadzone do KRZ do końca kwietnia 2022 roku.
Sysem KRZ – które postępowania są widoczne?
Na koniec niniejszego artykułu warto zaznaczyć, że w Krajowym Rejestrze Zadłużonych widoczne są postępowania wszczęte po 1 grudnia 2021 roku.
My ze swej strony możemy zapewnić, że będziemy uważnie śledzić wszelkie postępy w zakresie procesu usprawniania funkcjonowania KRZ, o czym będziemy informować naszych czytelników w formie kolejnych artykułów.
Sprawdź: Prawo gospodarcze – kancelarie