KANCELARIA PRAWA UPADŁOŚCIOWEGO KPU Sp. z o.o.

Gdynia
Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Prawomocność planu spłat wierzycieli

Autor: Kancelaria Prawa Upadłościowego KPU, publikacja: 2023-01-19

W tym artykule poruszamy zagadnienie prawomocności planu spłat wierzycieli.

Plan spłaty wierzycieli

Jakie są warunki przeprowadzenia oddłużenia?

Wielokrotnie już pisaliśmy, że warunkiem koniecznym przeprowadzenia oddłużenia w ramach prowadzonego postępowania upadłościowego jest wykonania planu spłaty wierzycieli ustalonego w toku postępowania. Dlatego też ustalenie daty prawomocności postanowienia ustalającego plan spłat jest bardzo ważne dla upadłego. A w praktyce różnie z tym bywa.

Rozpoczęcie wykonywania planu spłat wierzycieli

Sąd zawsze określa w treści postanowienia o ustaleniu planu spłat chwile jego wykonania. Przy czym nie zawsze się to odbywa przez bezpośrednie wskazanie daty, choć i takie orzeczenia się zdarzają.

Najczęściej termin płatności I raty planu spłat wierzycieli podaje się w następujący sposób:

(...) raty płatne do 10 dnia każdego miesiąca, przy czym płatność I raty nastąpi w miesiącu następnym po miesiącu, w którym uprawomocni się postanowienie.

lub

(...) w ratach płatnych w terminach do 15-tego każdego kolejnego miesiaca, począwszy od II miesiąca kalendarzowego przypadającego po uprawomocnienia się postanowienia o ustalenie planu spłat.

Za najbardziej trafne uznać należy:

(...) raty będą płatne do ( np. 10 albo 15 ) dnia każdego miesiąc, przy czym I płatność będzie miała miejsce w II miesiącu od doręczenia postanowienia o ustaleniu planu spłat ze stwierdzeniem prawomocności tegoż orzeczenia.

Czym jest prawomocność?

Prawomocność co do zasady, to stan, w którym dane orzeczenia nie może być już zmienione (zaskarżone). Ma miejsce gdy:

  • minął (upłynął) termin do wniesienia środka zaskarżania ( np. zażalenia);
  • wszystkie złożone (wniesione) środki zaskarżania zostały rozpoznane.

Prawomocność planu spłat wierzycieli (Postanowienia)

Prawomocność postanowienia o ustaleniu planu spłat ma miejsce wraz z:

  • upływem terminu do wniesienia zażalenia, zarówno dla wierzyciela jak i upadłego;
  • rozpoznaniem wszelkich wniesionych zażaleń.

Upływ terminu wniesienia zażalenia na plan spłat wierzycieli

Upływ terminu wniesienia zażalenia na plan spłaty wierzycieli rozróżniamy z perspektywy upadłego oraz wierzyciela.

Dla upadłego

Termin 7 dni licząc od dnia ogłoszenia przez sąd postanowienia. Upadły musi złożyć wniosek sporządzenie uzasadnienia i jego doręczenie (w przypadku posiedzenia jawnego).

A jeśli postanowienie wydane zostało na posiedzeniu nie jawnym (nie było publicznego ogłoszenia), to wówczas termin ten biegnie od daty doręczenia upadłemu orzeczenia (postanowienia).

Termin wynosi 7 dni na wniesienie zażalenia i biegnie od daty doręczenia postanowienia wraz z uzasadnieniem.

Ważne: należy mieć na uwadze, iż aby móc wnieść zażalenie, trzeba wcześniej złożyć wniosek o sporządzenie uzasadnienia, jeśli nie zostało one sporządzone z urzędu.

Dla wierzyciela

O tym na kiedy dla wierzyciela postanowienie o ustaleniu planu spłat staje się prawomocne decyduje to czy postępowanie prowadzone jest wg nowych zasad (po 24 marca 2020 roku) a przed rozpoczęciem funkcjonowania KRZ – co miało miejsce 01 grudnia 2021 roku.

Ważne: na jakich zasadach będzie prowadzone postępowanie decyduje data złożenia wniosku (np. na biurze podawczym) a nie data wydania postanowienia o ogłoszeniu upadłości.

Stare zasady

Wierzyciel ma 7 dni na złożenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia i doręczenie postanowienia wraz z uzasadnieniem. Termin biegnie od daty ogłoszenia postanowienia (posiedzenie jawne) albo doręczenia postanowienia ( posiedzenie nie jawne).

Wówczas od daty doręczenia postanowienia wraz z uzasadnieniem ma się 7 dni na złożenie zażaleniaM/strong>.

Nowe zasady

Orzeczenie (postanowienie) dotyczące ustalenia planu spłat wierzycieli obwieszcza się:

  • w postępowaniach wszczętych przed grudniem 2021 roku (poza KRZ), obwieszczenie publikowane było w Monitorze Sadowym i Gospodarczym;
  • w postępowaniach wszczętych po grudniu 2021 roku (w KRZ), obwieszczenie publikuje się w Krajowym Rejestrze Zadłużonych (KRZ).

Termin do wniesienia zażalenia (7 dni) na postanowienie wydane na posiedzeniu niejawnym i biegnie od daty obwieszczenia. Są one uzasadniane z urzędu.

Jeśli postanowienie zostało wydane na posiedzeniu jawnym, termin 7 dni liczy się od daty posiedzenia Sądu na złożenie wniosku o uzasadnienie i doręczenie postanowienia wraz z uzasadnieniem.

Baza wiedzy: Firmy specjalizujące się wwindykacji

Windykacja - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 4 278 Specjalistów od Windykacji najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o windykacji