Ogłoszenie upadłości konsumenckiej a spadek dla upadłego
Autor: Kancelaria Prawa Upadłościowego KPU, publikacja: 2022-12-22
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie powinno być pochopne ani przedwczesne. Aby dobrze przygotować się do tego procesu należy zawczasu powierzyć to odpowiedniemu prawnikowi, albowiem głównym skutkiem ogłoszenia upadłości dłużnika jest zajęcie przez syndyka większości naszego majątku, teraźniejszego i przyszłego. Zatem zachęcamy do lektury. Ad rem...
I Jakie mogą być pozytywne skutki zajęcia spadku po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?
Co do zasady, spadek powinien zawierać „pozytywne” następstwa dla spadkobiercy (upadłego) w postaci pieniędzy, samochodu, mieszkania tudzież innych dóbr majątkowych. Ale zdarza się, że w skład spadku wchodzi także dług spadkodawcy. W takim przypadku, zgodnie z zasadą, że spadek automatycznie przechodzi w skład masy upadłości, przechodzą do tej masy wszelkie zobowiązania spadkodawcy.
W takiej sytuacji dłużnik (upadły) wraz z wyspecjalizowanym prawnikiem od spraw upadłościowych powinien przeanalizować swoją sytuację celem podjęcia właściwej decyzji. Albowiem jest taka możliwość, że przy zajęciu spadku wraz z długiem, roszczenie to przyjmowane jest z tzw. dobrodziejstwem inwentarza, czyli do kwoty nieprzekraczającej wysokości majątku spadkowego.
II Czy można wyłączyć spadek z masy upadłości?
Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa ani jednoznaczna. Wszystko zależy od stanu faktycznego w danej sprawie. Może się okazać, że zajdzie konieczność zatrzymania spadku w całości. Kiedy już złożyliśmy wniosek o upadłość konsumencką i została ona ogłoszona, wszelkie nasze działania bacznie obserwuje syndyk. I zapewne on według swojego uznania będzie je zaskarżał, w tym te zmierzające do wyłączenia spadku z masy upadłości. Ale w każdym postępowania, syndyk lub sąd może popełnić błąd. Dlatego konieczna jest kontrola czynności syndyka (doradcy restrukturyzacyjnego) podczas procesu upadłościowego przez specjalistycznego prawnika. Czynnościami zmierzającymi do wyłączenia spadku z masy upadłościowej zajmuje się sąd (sędzia-komisarz) i istnieje ścieżka odpowiednia dla dłużnika (upadłego), aby odzyskać choćby część majątku.
Tak też, jak widać, upadłość konsumencka może prowadzić do różnych konsekwencji – od straty majątku i spadku, aż po „przeniesienie” zadłużenia dalej od osoby dłużnika (upadłego). Jednakże w każdym przypadku, gdy sprawa dotyczy spadku w sytuacji ogłoszonej upadłości konsumenckiej, wymagane są specjalistyczne konsultacje z profesjonalistami, którzy w danej materii się specjalizują.