KANCELARIA PRAWA UPADŁOŚCIOWEGO KPU Sp. z o.o.

Gdynia
Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Oddłużenie upadłego – syndyk i plan spłaty wierzycieli w postępowaniu upadłościowym

Autor: Kancelaria Prawa Upadłościowego KPU, publikacja: 2022-03-15

Zwrot (termin) „oddłużenie” nie jest pojęciem ustawowym. Jest to element języka prawniczego (język prawniczy – specyficzny język używany przez osoby stosujące i interpretujące prawo. Jest to język, w którym prawnicy rozmawiają o prawie) na określenie instytucji umorzenia zobowiązań finansowych (długów) upadłego na skutek przeprowadzenia postępowania upadłościowego.

Upadłość konsumencka w latach 2015-2020

Umorzenie zobowiązań dłużnika podczas postępowania upadłościowego

Do umorzenia zobowiązań upadłego (dłużnika) w trakcie przebiegu postępowania upadłościowego może dojść w drodze:

  • ustalenia i wykonania planu spłat wierzycieli;
  • umorzenia zobowiązań finansowych (długów) bez ustalania planu spłat wierzycieli;
  • warunkowego umorzenia zobowiązań (długów) upadłego bez ustalania planu spłat wierzycieli.

Optymalnym i pożądanym sposobem oddłużenia upadłego jest ustalenie planu spłat wierzycieli i jego wykonanie przez upadłego (dłużnika). Uwaga! W wyjątkowych sytuacjach sąd może odmówić upadłemu oddłużenia.

Syndyk i plan spłaty wierzycieli w postępowaniu upadłościowym

W postępowaniu upadłościowym pierwszym organem, który podejmuje decyzje co do wyboru sposobu oddłużenia upadłego albo decyzji w zakresie odmowy oddłużenia, jest syndyk (doradca restrukturyzacyjny).

Po upływie terminu do zgłoszenia wierzytelności i przeprowadzenia likwidacji majątku upadłego wchodzącego w skład masy upadłości syndyk powinien:

  • przesłać wierzycielom projekt planu spłat wierzycieli z uzasadnieniem albo
  • informacje, że zachodzą przesłanki do umorzenia zobowiązań upadłego bez ustalania planu spłat wierzycieli lub warunkowego umorzenia zobowiązań upadłego albo
  • informację, że zachodzą przesłanki do odmowy oddłużenia upadłego.

W przypadku postępowania wszczętego na wniosek wierzycieli syndyk powinien przede wszystkim zwrócić się do dłużnika z zapytaniem, czy wnosi o sporządzenie planu spłat wierzycieli albo umorzenie zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłat. Jeżeli upadły (dłużnik) na wezwanie syndyka oświadczy, że nie wnosi o sporządzenie planu spłat albo umorzenie zobowiązań bez ustalania planu spłat tudzież warunkowe umorzenie zobowiązań bez ustalania planu spłat, sąd wydaje postanowienie o zakończeniu postępowania upadłościowego.

Polecamy także: Kancelarie Prawa gospodarczego

Prawo gospodarcze - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 6 598 Kancelarii Prawa Gospodarczego najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o prawie gospodarczym