KANCELARIA PRAWA UPADŁOŚCIOWEGO KPU Sp. z o.o.

Gdynia

12

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Nieruchomość (m.in. mieszkanie) a ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Autor: Kancelaria Prawa Upadłościowego KPU, publikacja: 2022-03-03

Z chwilą wydania przez odpowiedni sąd orzeczenia (postanowienia) o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej wobec dotychczasowego dłużnika rozpoczyna się procedura zmierzająca do ustalenia sytuacji majątkowej upadłego. Tej oceny dokonuje powołany przez sąd syndyk masy upadłościowej (doradca restrukturyzacyjny). Jego zadaniem jest m.in. sprowadzenie majątku upadłego (dłużnika), jego zabezpieczenia i zlikwidowanie (sprzedaż). Majątek upadłego zwany jest odtąd masą upadłości. Zadaniem syndyka jest również ustalenie kręgu wierzycieli, którzy będą spłacani w toku postępowania upadłościowego, jak i po ustaleniu planu spłaty. W tym artykule chciałbym przedstawić problematykę mieszkania, które wchodzi w skład masy upadłości i odpowiedzieć na pytanie, czy istnieje możliwość zachowania („uratowania”) mieszkania pomimo ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Prawnik dokonuje wpisu w księdze

Wyłączenie mieszkania upadłego ze składników masy majątkowej – czy jest możliwe?

Art. 63 ustawy Prawa upadłościowego stanowi, że do masy upadłości nie wchodzą:

  1. Majątek, który jest wyłączony z egzekucji komorniczej.
  2. Wynagrodzenie za pracę upadłego w części niepodlegającej zajęciu (m.in. wynagrodzenie krajowe).

Tutaj podaje jedynie przykładowe wyliczenie. Zainteresowanych odsyłam do zapoznania się z treścią przywołanego artykułu 63 Prawa upadłościowego.

Natomiast już teraz mogę zapewnić, że w wyżej wymienionych kategoriach nie mieści się mieszkanie ani inna nieruchomość. Ponadto sędzia (komisarz) może w toku postępowania upadłościowego stosownym postanowieniem wyłączyć z masy upadłościowej nieruchomości (mieszkania) w całości lub części. Ma to miejsce wówczas, gdy dana rzecz jest trudna do zbycia lub wręcz jest to niemożliwe.

Tak jak już wspomniałem, jest to tylko decyzja sędziego (komisarza) na podstawie całokształtu okoliczności wynikających z danej sprawy. I nie ma tu utartego schematu postępowania. Zatem dłużnik (upadły) składający o upadłość konsumencką i będący właścicielem nieruchomości musi liczyć się ze sprzedażą, zaś jego zachowanie uznać należy za wyjątek od zasady.

Jeśli syndyk zdecyduje się na sprzedaż mieszkania wchodzącego w skład masy upadłościowej, upadły nie pozostanie bez dachu nad głową. Na wniosek upadłego wydziela się z kwoty uzyskanej po sprzedaży mieszkania kwotę, która stanowi przeciętny czynsz za wynajęcie lokalu mieszkalnego w tej samej lub sąsiedniej okolicy. Na okres minimum 12 miesięcy, a maksymalnie – 24 miesięcy. Odpowiednia kwota wypłacana jest jednorazowo i po opuszczeniu lokalu (mieszkania).

Zerknij także: Kancelarie Prawa gospodarczego

Prawo gospodarcze - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 6 588 Kancelarii Prawa Gospodarczego najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o prawie gospodarczym