Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ) – nowe narzędzie dla wierzycieli
Autor: Kancelaria Prawa Upadłościowego KPU, publikacja: 2022-02-25
Przed wejściem w życie ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych (KRZ) od dnia 01.12.2021 roku wierzyciel dowiadywał się o skorzystaniu przez dłużnika np. z postępowania sanacyjnego albo upadłości konsumenckiej na etapie, który wymagał zaangażowania profesjonalnych prawników (radców prawnych lub adwokatów) bądź syndyków (doradców restrukturyzacyjnych). Aktualnie o tym wszystkim dowie się on z Krajowego Rejestru Zadłużonych (KRZ).
Wstęp
Obecny stan niepewności gospodarczej w czasie pandemii bezpośrednio wpłynął na relacje podmiotów gospodarczych, tj. pozycji wierzyciela i dłużnika. Można to zaobserwować na podstawie ogólnie dostępnych danych w zakresie ilości wszczynanych postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych.
Wejście przepisów dotyczących KRZ
Do czasu wejścia w życie przepisów dotyczących KRZ wierzyciel niejednokrotnie dowiadywał się o skorzystaniu przez dłużnika np. z postępowania upadłościowego w chwili, gdy dane postępowanie było już wszczęte i bardzo zaawansowane. Tym samym często nie mógł już podjąć skutecznych działań zabezpieczających swoje interesy fiskalne.
Odpowiedzią na te niedogodności było wejście w życie przepisów o KRZ. Spowodowało to, że wzmiankowany rejestr jest bezpłatnym, jawnym i powszechnym źródłem informacji dla wierzyciela o sytuacji jego aktualnego albo przyszłego kontrahenta. Ponadto dowiaduje się on, kiedy powinien podjąć działania do zabezpieczenia jego interesów, np. zgłosić wierzytelność.
Rola Krajowego Rejestru Zadłużonych
Krajowy Rejestr Zadłużonych całkowicie zastąpił Monitor Sądowy i Gospodarczy w zakresie źródła informacji o postępowaniach insolwencyjnych (restrukturyzacyjnych, upadłościowych) w obrębie ich obecnego stanu, jak i zdarzeń przyszłych.
Co więcej, system ten wprowadził korzystanie z rejestru w sposób teleinformatyczny, co pozwala wierzycielowi elektronicznie składać wszelkie pisma w toku postępowania (np. zgłoszenia wierzytelności, skarga na czynności syndyka), a także dostarczania wszelkich załączników do składanych pism procesowych. Warto zaznaczyć, ze wym. uprawnienia dotyczą także dłużników jako wnioskodawców tych postępowań.
Dokumenty pobrane elektronicznie z KRZ, podobnie jak dokumenty pobrane z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), stanowią dokumenty urzędowe poświadczone.
Podsumowanie
Reasumując, wejście wycie ustawy o KRZ spowodowało, że postępowania stały się bardziej transparentne i wpłynęły na ochronę interesów wierzyciela.
Sprawdź również: Firmy od Dochodzenia wierzytelności