Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

KANCELARIA PRAWA UPADŁOŚCIOWEGO KPU Sp. z o.o.

Gdynia

11

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Konsumencka zdolność upadłościowa osób fizycznych – byłych przedsiębiorców

Autor: Kancelaria Prawa Upadłościowego KPU, publikacja: 2021-06-23

Aktualnie upadłość konsumencka może być ogłoszona przez sąd upadłościowy wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej także wtedy, gdy osoby te były poprzednio przedsiębiorcami w rozumieniu art. 431 k.c., do którego odsyła art. 5 ust. 1 pr. upadł., wspólnikami spółek cywilnych prowadzących działalność gospodarczą, wspólnikami handlowych spółek osobowych odpowiadających całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki, partnerami w spółkach partnerskich.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Upadłość konsumencka – kto i kiedy może ją ogłosić?

Nie ma przy tym konieczności, aby osoby, które zakończyły działalność gospodarczą, oczekiwały upływu jednego roku od zakończenia działalności, aby móc złożyć wniosek o upadłość konsumencką.

Co więcej, oddłużeniem mogą zostać objęte zobowiązania pochodzące z byłej działalności gospodarczej. Nie ma żadnych proporcji dla zobowiązań pochodzących z uprzednio prowadzonej działalności (w relacji do zobowiązań konsumenckich), aby nadawały się one do oddłużenia.

W podsumowaniu wskazać zatem należy, że na przymiot konsumenckiej zdolności upadłościowej nie ma wpływu prawny charakter zobowiązań podlegających zaspokojeniu w postępowaniu upadłościowym w drodze podziału funduszy masy upadłości, następnie podlegających zaspokojeniu w ramach spłat po ustaleniu planu spłaty, wreszcie podlegających oddłużeniu. Innymi słowy, poprzez instrument upadłości konsumenckiej może dojść do umorzenia zobowiązań upadłego wynikających nawet wyłącznie czy w przeważającej części z działalności gospodarczej prowadzonej i zakończonej przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości.

Brak konsumenckiej zdolności upadłościowej jednostek organizacyjnych non-profit¹

Osoby prawne i jednostki organizacyjne, do których nie mają zastosowania przepisy działu II tytułu I części pierwszej Prawa upadłościowego, nie posiadają konsumenckiej zdolności upadłościowej osób fizycznych, spełniających kryteria podane w ustawie. Zdolności upadłościowej nie nabywają różne związki organizacyjne przez sam fakt, że ich członkami są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej.

Przypisy:

¹Organizacja non-profit to organizacja nienastawiona na zysk. Uzyskuje ona niezbędne środki finansowe z różnych budżetów publicznych: państwowych, regionalnych lub lokalnych.

Prawo gospodarcze - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 6 438 Kancelarii Prawa Gospodarczego najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o prawie gospodarczym