Kluczowe (najważniejsze) pojęcia w zakresie prawa upadłościowego
Autor: Kancelaria Prawa Upadłościowego KPU, publikacja: 2022-02-04
Czytając i słuchając o upadłości konsumenckiej zastanawiasz się nad znaczeniem wielu pojęć dotyczących tematyki upadłości konsumenckiej? Dlatego też, aby ułatwić czytelnikowi zrozumienie wszystkich zagadnień, o których pisałem wcześniej, został przygotowany ten artykuł.
Wstęp
Przygotowałem wyjaśnienie kluczowych definicji dot upadłości konsumenckiej.
Sąd upadłościowy
Organ sądowy, do którego składa się wniosek o upadłość konsumencką. Sądem upadłościowym jest Sąd Rejonowy – Wydział Gospodarczy według miejsca pobytu lub zamieszkania dłużnika (upadłego).
Upadły
Osoba fizyczna, w stosunku do której wydano postanowienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.
Wierzyciel
Osoba, która może żądać spełnienia świadczenia od innej osoby (dłużnika).
Masa upadłościowa
Majątek upadłego, który istnieje w dniu wydania postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Służy głównie do pokrycia kosztów postępowania i zaspokojeniu wierzycieli.
Sędzia komisarz
Organ powołany w postępowaniu upadłościowym przez sąd upadłościowy w treści postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Sędzia komisarz kieruje tokiem postępowania upadłościowego oraz sprawuje nadzór nad czynnościami syndyka (doradcy restrukturyzacyjnego).
Syndyk masy upadłości (doradca restrukturyzacyjny)
Pozasądowy organ postępowania upadłościowego powołany przez sąd upadłościowy. Syndyk sprawuje nadzór i zarząd nad majątkiem masy upadłościowej.
Lista wierzytelności
Dokument sporządzony przez syndyka (doradcę restrukturyzacyjnego) w toku postępowania, który zawiera wykaz uznanych wierzytelności. Taka lista wyznacza krąg wierzycieli uczestniczących w postępowaniu upadłościowym oraz zakres ich zaspokojenia z masy majątkowej.
Plan podziału funduszy masy majątkowej
Dokument wykonany przez syndyka (doradcę restrukturyzacyjnego) w czasie postępowania upadłościowego zawierający sposób oraz kolejność zaspokojenia wierzycieli ujętych na liście wierzytelności.
Plan spłaty wierzycieli
Harmonogram spłat ustalony przez Sąd upadłościowy, który powinien wykonać upadły na rzecz wierzycieli. Wykonanie go powoduje umorzenie pozostałych należności (zobowiązań).
Polecamy również: Kancelarie Prawa Gospodarczego, 2022