Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

KANCELARIA PRAWA UPADŁOŚCIOWEGO KPU Sp. z o.o.

Gdynia

11

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Jak w upadłości konsumenckiej nie stracić nieruchomości (domu, mieszkania)?

Autor: Kancelaria Prawa Upadłościowego KPU, publikacja: 2022-12-22

W treści tego artykułu napiszemy i wyjaśnimy, co dzieje się np. z mieszkaniem, domem i inną nieruchomością po ogłoszeniu upadłości przez dłużnika.

Młotek sędziowski i dwa planery – Prawo upadłościowe

I Co to jest masa upadłości?

Masa upadłości to co zasady cały majątek (mieszkanie, dom, samochód, biżuteria, laptop, telewizor itp.) dłużnika (upadłego) wchodzący w skład masy upadłości z chwilą ogłoszenia upadłości dłużnika.

II Czym jest wyłączenie z masy upadłości?

Prawa upadłościowe w art. 70-74 przewiduje tzw. instytucje wyłączenia z masy upadłości. W praktyce wygląda to tak, że z chwilą ogłoszenia upadłości konsumenckiej syndyk (doradca restrukturyzacyjny) określa, co wchodzi w skład masy upadłości, a co nie zostanie do niej zaliczone.

Prawnik, który reprezentuje upadłego, może kontrolować syndyka, czy podejmowane są przez niego odpowiednie i właściwe czynności!

W skład masy upadłości nie wchodzą przedmioty osobiste i wykorzystywane do pracy zawodowej tudzież nauki. Przedmiotami wyłączonymi z masy upadłości dłużnik (upadły) może swobodnie dysponować.

III Czy upadły po ogłoszeniu upadłości zostaje bez mieszkania, domu?

W teorii zasadniczym i naczelnym celem postępowania upadłościowego jest spieniężenie majątku upadłego, zarówno ruchomości, jak i nieruchomości. Prawo upadłościowe przewiduje ochronę upadłego przed bezdomnością! Zatem upadły po ogłoszeniu upadłości nie może stać się osobą, która pozostanie bezdomna. Przy czym utrata domu / mieszkania, który był własnością dłużnika, jest oczywista. Nieruchomość musi zostać sprzedana, by zaspokoić roszczenia wierzycieli.

Jednakże upadły może złożyć wniosek do sądu o wydzielenie odpowiedniej kwoty na zaspokojenie jego potrzeb mieszkaniowych przez okres 12 lub 24 miesięcy. Kwota ta pochodzi ze sprzedaży nieruchomości (domu, mieszkania), której był dotychczas właścicielem, a która została zaliczona do masy upadłości.

Inaczej wygląd sytuacja, w której upadły wynajmuje mieszkanie albo należy ono do majątku osobistego współmałżonka. Wówczas nie może taka nieruchomość zostać zajęta przez syndyka.

Reasumując, trudno jest wyłączyć nieruchomość (dom, mieszkanie) z masy upadłości. Jest to możliwe wyłącznie w przypadku, gdy nieruchomość nie stanowi atrakcyjnej oferty dla potencjalnego nabywcy albo gdy syndyk problemy z jej spieniężeniem.

Sprawdź też:
Prawo gospodarcze - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 6 438 Kancelarii Prawa Gospodarczego najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o prawie gospodarczym