Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Jak syndyk poszukuje majątku upadłego?

Jak syndyk poszukuje majątku upadłego?

author box img

Piotr Witkowski

Zaktualizowano: 23 września 2021 23.09.2021 Czas lektury: 2min
  • Więcej poradników o prawie gospodarczym

Ponad 6438 Kancelarii Prawa Gospodarczego blisko Ciebie

Szukanie majątku upadłego dłużnika ma na celu jego zabezpieczenie i włączenie do masy majątkowej upadłego, a następnie spieniężenie tego majątku. To jedno z podstawowych zadań syndyka. Informacje o sytuacji majątkowej upadłego (dłużnika) syndyk czerpie przede wszystkim od samego dłużnika (upadłego). Jednakże zobowiązany jest on do faktycznego sprawdzenia danych uzyskanych od upadłego, celem potwierdzenia ich rzetelności.

Kancelaria upadłościowa – Gdynia

Poszukiwanie majątku upadłego przez syndyka

Stosownie do dyspozycji art. 491 8 p.u. syndyk z chwilą ogłoszenia upadłości:

Zwraca się do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla upadłego z wnioskiem (pismem) o udzielenie informacji dotyczących upadłego w zakresie obowiązku podatkowego za okres 5 lat przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości.

I w taki oto sposób syndyk może uzyskać dane o wszelkich czynnościach cywilnoprawnych zgłoszonych przez upadłego, gdzie występował w charakterze strony przed organami podatkowymi. Dotyczy to przede wszystkim dokonania darowizny, przyjęcia spadku, sprzedaży nieruchomości itp. 5-letni termin związany jest z instytucją przedawnienia zobowiązań podatkowych, który skutkuje ich wygaśnięciem.

Nadto syndyk sprawdza w Krajowym Rejestrze Sądowym, czy:

  • Upadły jest wspólnikiem spółek handlowych (czy posiada akcje lub udziały).
  • W okresie 10 lat przed zgłoszeniem wniosku o upadłość sprawował funkcję członka organu spółki handlowej i czy w stosunku do tych spółek ogłoszono upadłość.

Warte zaznaczenia jest, że posiadanie udziałów albo akcji w spółkach handlowych samo w sobie nie stanowi przeszkody w ogłoszeniu upadłości, jak i przeprowadzeniu postępowania upadłościowego. Analogicznie jest w przypadku sprawowania funkcji członka organu spółek handlowych.

Należałoby dodać także, że syndyk na mocy art. 178 ust. 1 p.u. może żądać udzielenia mu wszelkich potrzebnych informacji dotyczących majątku upadłego od organów administracji rządowej i samorządowej.

A po obwieszczeniu postanowienia o ogłoszeniu upadłości banki (gdzie upadły ma rachunek bankowy, sejfy lub skrytki) są zobowiązane samodzielnie zawiadomić syndyka (doradcę restrukturyzacyjnego).

Zadaj pytanie: Kancelarie Prawa gospodarczego

Dodano: 26 lipca 2021 Zaktualizowano: 23 września 2021

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco