Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

KANCELARIA PRAWA UPADŁOŚCIOWEGO KPU Sp. z o.o.

Gdynia

11

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Jak przebiega upadłość spółki z o.o.?

Autor: Kancelaria Prawa Upadłościowego KPU, publikacja: 2023-02-22

Upadłość (bankructwo) spółki prawa handlowego, w tym spółki z o.o. ma miejsce w chwili, gdy spółka traci zdolność do spełniania wymagalnych świadczeń pieniężnych. Celem procesu upadłościowego spółki jest: zaspokojenie wierzycieli spółki w jak największym zakresie (stopniu) i zapobieżenie osobistej odpowiedzialności członków zarządu spółki za zobowiązania firmowe.

Dwoje młodych ludzi przegląda rachunki – Prawo upadłościowe

I Przesłanki ogłoszenia upadłości spółki z o.o.

  • Niewypłacalność (spółka utraciła zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych). Stan ten trwa minimum 3 miesiące.
  • Zobowiązania spółki przekraczają wartość majątki spółki i stan ten trwa min. 24 miesiące.

Wystąpienie jednej z tych przesłanek zobowiązuje zarząd spółki do złożenia w terminie 30 dni wniosku o upadłość. Wymogi określa art. 22k Prawa upadłościowego.

II Koszty złożenia wniosku o upadłość spółki

Opłata od wniosku to 1000,00 zł plus zaliczka w wysokości jednokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw państwowych.

III Złożenie wniosku po terminie 30-dniowym

Zachowanie terminu złożenia wniosku jest bardzo ważne, albowiem jego niezachowanie może skutkować dla członków zarządu:

  • Odpowiedzialnością karną w trybie art. 586 kodeksu spółek handlowych.
  • Odpowiedzialnością osobistą za zobowiązania spółki, jeśli egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna (art. 299 kodeksu spółek handlowych).

IV Postępowanie upadłościowe spółki z o.o.

Po złożeniu wniosku o upadłość spółki zaczyna się postępowanie o ogłoszenie upadłości. Jej stronami jest dłużnik, czyli spółka oraz wierzyciel lub wierzyciele. Sąd powinien teoretycznie ogłosić upadłość w terminie do 2 miesięcy. W praktyce w niektórych sądach może trwać to 6 lub więcej miesięcy. Ogłaszając upadłość, sąd wydaje postanowienie, w treści którego powołuje:

  • Sędziego komisarza
  • Zastępcę Sędziego komisarza
  • Syndyka (doradcę restrukturyzacyjnego)

V Syndyk masy upadłości

Syndyk jest organem postępowania upadłościowego, co do zasady celem jego działania jest:

  • objecie zarządu nad majątkiem spółki,
  • przyjmowanie zgłoszonych roszczeń od wierzycieli,
  • upłynnienie (sprzedaż) majątki spółki,
  • zaspokojenie roszczeń wierzycieli.

Ważne! Wierzyciele mają 30 dni na zgłoszenie wierzytelności od chwili ogłoszenia inf. w KRZ (Krajowy Rejestr Zadłużonych). Po tym terminie syndyk sporządza listę wierzytelności, która jest zatwierdzana przez sędziego komisarza.

VI Ustalenie oraz likwidacja masy upadłości

Dokładnym i szczegółowym ustaleniem składników masy upadłości zajmuje się syndyk, który następnie dokonuje oszacowania ich wartości oraz sporządza plan likwidacyjny. Likwidacja masy upadłości następuje w drodze:

  • przetargu,
  • licytacji i
  • z wolnej reki.

VII Plan podziału i zaspokojenie wierzycieli

Z chwilą likwidacji wszystkich ustalonych składników masy upadłości syndyk dokonuje podziału uzyskanych środków między wierzycieli. W pierwszej kolejności zaspokaja się koszty postępowania (koszty sądowe i wynagrodzenie syndyka). Jeśli po zaspokojeniu wskazanych kosztów zostaną wolne środki, wówczas syndyk sporządza plan ich podziału, który zatwierdza sędzia komisarz. Po jego zatwierdzeniu są one przekazywane wierzycielom, a następnie postępowanie upadłościowe ulega zakończeniu.

Do sprawdzenia: Kancelarie adwokackie

Prawo gospodarcze - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 6 438 Kancelarii Prawa Gospodarczego najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o prawie gospodarczym