Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

KANCELARIA PRAWA UPADŁOŚCIOWEGO KPU Sp. z o.o.

Gdynia

11

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Jak odzyskać dług (należność) od dłużnika?

Autor: Kancelaria Prawa Upadłościowego KPU, publikacja: 2023-02-23

Są różne sposoby odzyskania należności od dłużnika. Warto wiedzieć, że każdy z tych sposobów powinien być odpowiedni do danej sytuacji (stanu faktycznego). Niniejszy artykuł w krótki i przejrzysty oraz czytelny sposób opisze sposoby odzyskania należności od dłużnika (osoby fizycznej, kontrahenta w biznesie itp.).

Młotek sędziowski – dochodzenie wierzytelności

W Polsce jest prawie 2,4 mln dłużników zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Długów (KRD). Istnieje kilka możliwości odzyskania pieniędzy od dłużnika. Można to zrobić samemu albo powierzyć wyspecjalizowanej kancelarii prawniczej tudzież windykacyjnej bądź sprzedać dług (wierzytelność).

Wariant I Polubowne dochodzenie wierzytelności – długu

To inaczej próba nawiązania współpracy – zawarcia porozumienia – w zakresie dobrowolnej spłaty zadłużenia. Może to być w drodze rozmowy telefonicznej, treści wiadomości SMS. A jeśli dłużnik wciąż nas zwodzi, być może niezbędna będzie sugestia o podzieleniu się na forum publicznym (społecznościowym), że dana osoba, firma opóźnia się z zapłatą, zwrotem długu. Jeśli jednak to nie przynosi oczekiwanego skutku, to nie pozostaje nic innego jak wysłać do dłużnika przedsądowe wezwanie do zapłaty w formie listu poleconego z pisemnym potwierdzeniem odbioru. Dokonanie tej czynności kończy etap polubowny.

Wariant II Windykacja w drodze postępowania sądowego

Ten etap rozpoczyna się od przygotowania dokumentacji, np.:

  • umowy zawarte z dłużnikiem;
  • niezapłacone przez dłużnika faktury;
  • przedsądowe wezwania do zapłaty;
  • odpis pozwu wraz z załącznikami i
  • dowód zapłaty opłaty sądowej.

Ważne! Wymienione dokumenty składamy w oryginale albo kopii z adnotacją „za zgodność z oryginałem”! Tak skompletowane dokumenty możemy złożyć do e-Sądu w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym w Lublinie. Sąd ten dotyczy tylko należności pieniężnych.

Jeśli sąd stwierdzi, że argumenty powoda są zasadne, wyda tzw. elektroniczny nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Nakaz zostanie doręczony dłużnikowi i ten, o ile w terminie 14 dni nie złoży sprzeciwu od nakazu – uprawomocni się. A tym samym będzie mógł być skierowany do postępowania egzekucyjnego (komornika). Natomiast jeśli dłużnik (pozwany) złoży taki sprzeciw, to wówczas nakaz zapłaty zostanie uchylony, a sprawa – przekazana do rozpoznania przez odpowiedni wydział cywilny sądu rejonowego wg miejsca zamieszkania pozwanego (dłużnika).

Wariant III Egzekucja długu wspólnie z kancelarią windykacyjną albo kancelarią prawną

Samodzielna egzekucja długu na podstawie orzeczenia sądu (nakaz zapłaty, wyrok) jest możliwa przez wierzyciela. Choć nie jest to najlepszy wybór, bowiem cały proces wymaga odpowiedniej wiedzy, czasu i uwagi. Wynagrodzenie firmy windykacyjnej lub kancelarii prawnej oscyluje w przedziale od 4 do 8% wartości całego długu.

Wariant IV Sprzedaż długu w wyniku cesji wierzytelności

Sprzedaż długu w wyniku cesji wydaje się niekiedy jednym z najszybszych sposobów odzyskania należności, choć nie w pełnej wysokości, albowiem wartość zakupionego długu jest niższa od kwoty, którą powinien zapłacić dłużnik.

Upadłość konsumencka - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 6 369 Specjalistów od Upadłości Konsumenckiej najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o upadłości konsumenckiej