Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

KANCELARIA PRAWA UPADŁOŚCIOWEGO KPU Sp. z o.o.

Gdynia

11

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Egzekucja długu alimentacyjnego ze świadczeń emerytalnych z ZUS-u

Autor: Kancelaria Prawa Upadłościowego KPU, publikacja: 2022-02-21

System prawa w sposób bardzo rygorystyczny traktuje dłużników alimentacyjnych. I nie dotyczy to tylko postępowania egzekucyjnego z emerytury, ale wszystkich typów egzekucji. Unormowania w zakresie egzekucji zaległych świadczeń alimentacyjnych uznawane są za priorytetowe, nawet kosztem dłużnika.

Złoty młotek sędziowski

Egzekucje zaległych lub bieżących świadczeń alimentacyjnych

Przy egzekucji zaległych lub bieżących świadczeń alimentacyjnych komornik sądowy ma prawo zająć nie 25% świadczenia alimentacyjnego (emerytury), ale aż 60%.

Stanowi o tym art. 139 ze świadczeń pieniężnych określonych w ustawie: po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki i innych należności z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych podlegają potrąceniu z uwzględnieniem art. 141 należności, takie jak: sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych (wyrok, ugoda) na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych (...).

Podstawa prawna Dz.U.2018.0.1270 – ustawa z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Zastosowanie przepisów prawnych

Podane powyżej prawo (ustawa) dotyczy sytuacji, gdy zajęcie jest dokonane w ramach egzekucji zaległych świadczeń alimentacyjnych na dzieci dłużnika oraz alimentów na jego współmałżonka lub rodzica, o ile zostało wydane odpowiednie orzeczenie sądu (wyrok).

W trakcie egzekucji świadczeń alimentacyjnych obowiązuje:

  • wyższy stopień procentowy (60%),
  • niższa kwota wolna od zajęcia,
  • wielkość, jaką komornik może zając z emerytury otrzymywanej z Krajowej Kasy Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

Emerytury z KRUS-u

Emerytury z KRUS-u, czyli emerytury rolnicze, także podlegają zajęciu w postępowaniu egzekucyjnym (komorniczym). Wobec tych świadczeń obwiązują analogiczne reguły (zasady), jak przy egzekucji ze świadczeń otrzymywanych przez dłużnika z ZUS-u.

W kolejnym artykule zostaną przedstawione kwestie dotyczące postępowania egzekucyjnego wobec dłużnika, który otrzymuje emeryturę z ZUS-u lub KRUS-u. Omówię także sposób, w jaki ZUS i KRUS wylicza potrącenia z emerytury (świadczeń emerytalnych).

Polecamy także: Dochodzenie wierzytelności – Specjaliści

Upadłość konsumencka - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 6 369 Specjalistów od Upadłości Konsumenckiej najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o upadłości konsumenckiej