Czym jest i czym się zajmuje Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty?
Autor: Kancelaria Prawa Upadłościowego KPU, publikacja: 2023-01-05
Artykuł prezentuje istotę Niestandaryzowanych Sekurytyzacyjnych Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych.
Czym jest i czym się zajmuje Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty?
Często jest tak, że kredyt, pożyczkę uzyskaliśmy z banku komercyjnego (PKO BP S.A.) lub innej instytucji finansowej (Provident Polska S.A.) i, z uwagi na różne okoliczności, przestaliśmy go spłacać. Wówczas bank (pierwotny wierzyciel) sprzedaje w drodze cesji wierzytelności rożnym podmiotom zainteresowanym nabyciem długu (zadłużenia) konsumenta. Jedną z takich instytucji jest Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty (NSFIZ).
Co to jest NSFIZ?
W Polsce te instrumenty finansowe zostały zdefiniowane prawnie w ustawie o Funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi z dnia 27 maja 2004 r. (Dz. U. 2004 Nr 146 poz. 1546). To, mówiąc wprost, rodzaj inwestycji, gdzie uczestnicy tego funduszu lokują środki pieniężne w określone aktywa, zwłaszcza wierzytelności (długi). Stąd każdy, kto posiada zadłużenie w banku lub innych instytucjach pożyczkowych, prędzej czy później stanie się dłużnikiem takiego funduszu. Każdy fundusz inwestycyjny musi zostać wpisany do rejestru funduszy inwestycyjnych, który prowadzony jest przez Wydz. VII Cywilny Rejestrowy Sadu Okręgowego w Warszawie. Rejestr ten jest jawny, zatem każdy może przeglądać dokumenty tam zawarte.
Jak dochodzi do nabycia wierzytelności przez NSFIZ?
Nabycie wierzytelności (długu) nie wymaga zgody dłużnika (konsumenta lub przedsiębiorcy). Następuje ono przez cesje wierzytelności (przeniesienie praw) z dotychczasowego wierzyciela (banku) na NSFIZ. Wierzytelności takie nabywane są w pakietach wystawionych do przetargu przez pierwotnych wierzycieli (banki, firmy pożyczkowe lub operatorów różnych usług masowych). W konsekwencji takiego nabycia NFIZ ma prawo, jako właściciel wierzytelności, dochodzić od poszczególnych dłużników spłaty długu, mimo że nie zawierał z nimi umowy.
Kto zajmuje się dochodzeniem wierzytelności w imieniu NSFIZ?
Bezpośrednim dochodzeniem zapłaty zakupionej wierzytelności zajmują się wyspecjalizowane firmy, przeważnie windykacyjne. To one prowadzą korespondencje z dłużnikiem i dochodzą zapłaty przed sadem oraz postępowaniem egzekucyjnym. Takie firmy to m.in. GetBack S.A., Kruk S.A., Kaczmarski Inkaso S.A. Przykładowy wykaz NSFIZ może zawierać też firmy jak chociażby Ultimo S.A., Prokura S.A., Hoist S.A., Altus, Best S.A., Lindorff S.A., Intrum S.A., Raport S.A., Best I S.A., Kredyt Inkaso S.A., easyDEBT S.A.
Sprawdź najlepsze firmy w branży windykacyjnej: Windykacja - najlepsi w Oferteo