Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

KANCELARIA PRAWA UPADŁOŚCIOWEGO KPU Sp. z o.o.

Gdynia

11

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Co może firma windykacyjna?

Autor: Kancelaria Prawa Upadłościowego KPU, publikacja: 2022-02-04

Windykacja pochodzi od łacińskiego słowa „vindicatio”. Stosowana była już w starożytności. Inaczej rzecz ujmując, to określone przepisami prawa postępowanie wszczęte celem dochodzenia swoich praw do rzeczy albo prawa (np. zapłaty).

Rozmowa, mężczyzna, kobieta, laptop, dokumenty

Uprawnienia firmy windykacyjnej

Zatem co może firma windykacyjna, a właściwie jej pracownik, zwany potocznie windykatorem? Mówiąc krótko windykator może tyle, co każdy obywatel w sytuacji, gdy ktoś jest mu winien pieniądze i chce je odzyskać. Firma windykacyjna (pracownik) działa w imieniu wierzyciela i nie mają większych uprawnień niż ten wierzyciel (obywatel).

Głównym i naczelnym celem działań windykacyjnych jest doprowadzenie do ugody z dłużnikiem celem odzyskania długu. np. poprzez rozłożenie go na raty.

Nękanie, grożenie, nachodzenie w pracy lub domu (miejsca zamieszkania albo pobytu), czy też podawanie nieprawdziwych informacji o dłużniku to praktyki całkowicie niezgodne z prawem, a niekiedy są nawet przestępstwami.

Uprawnienia windykatora

Windykator (pracownik) nie ma prawa wchodzić do domu dłużnika, jeśli ten dobrowolnie nie wyrazi na to zgody. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku wizyt tzw. windykatorów terenowych w celu oszacowaniu majątku dłużnika. Takie działania może jedynie wykonać organ państwowy w postaci komornika sądowego. I on tylko może wejść do mieszkania, nawet wbrew woli dłużnika oraz zająć rzecz na poczet spłaty długu.

Windykator także nie może straszyć policją, więzieniem, sądem czy aresztem. Nie ma także prawa rozmawiać o problemach dłużnika z osobami trzecimi (sąsiadami) czy to osobami w miejscu pracy dłużnika, albowiem stanowiłoby to naruszenie tajemnicy bankowej oraz mogło naruszać dobra osobiste dłużnika.

W przypadku, gdyby firma windykacyjna (pracownik) dopuściła się przykładowo podanych zachowań (działania lub zaniechanie), sam dłużnik może złożyć reklamację w firmie windykacyjnej oraz zawiadomić o takich zachowaniach Urząd Ochrony Konsumenta i Konkurencji.

Sprawdź także: Najlepsi Specjaliści od Windykacji Blisko Ciebie, 2022

Windykacja - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 4 278 Specjalistów od Windykacji najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o windykacji