KANCELARIA PRAWA UPADŁOŚCIOWEGO KPU Sp. z o.o.

Gdynia
Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Alimenty a upadłość konsumencka (część I)

Autor: Kancelaria Prawa Upadłościowego KPU, publikacja: 2022-01-12

Tematyka upadłości konsumenckiej i alimentów (świadczeń alimentacyjnych) jest poruszana przez wielu klientów kancelarii KPU, dlatego też postaram się krótko scharakteryzować ten temat ze strony dłużnika i wierzyciela.

Młotek sędziowski i figurki przedstawiające rodzinę

Alimenty płatne po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej

Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej alimenty ciążące na upadłym wypłaca syndyk zgodnie z treścią wyroku (orzeczenia sądu) albo umową.

Dotyczy to tylko bieżących alimentów, tzn. przypadających po ogłoszeniu upadłości (art. 343 ust. 2 p.u.). Te alimenty nie są kapitalizowane ani umieszczane na liście wierzytelności.

Ograniczenia

Zasobność masy upadłości

Syndyk wypłaca bieżące alimenty, o ile masa upadłości na to pozwala, tj. jeśli syndyk posiada na to środki, które mogą pochodzić z potrąceń z wynagrodzenia za prace, z emerytury lub renty albo sprzedaży majątku dłużnika (mieszkania, samochodu).

Jeśli nie będzie żadnych wpływów do masy majątkowej (upadłości), syndyk nie będzie ich wypłacał. I wówczas nie są one wypłacane w żadnej mierze przez Skarb Państwa. Alimenty co do zasady mają pierwszeństwo przed innymi zobowiązaniami dłużnika (upadłego), ale przed alimentami na bieżąco są koszty postępowania upadłościowego.

Dopiero to, co zostanie przeznaczone, jest na spłatę zobowiązań alimentacyjnych. Syndyk (doradca restrukturyzacyjny) wypłaca alimenty do czasu ostatecznego sporządzenia planu podziału masy (funduszy) upadłościowej.

Syndyk (doradca restrukturyzacyjny) wypłaca alimenty w wysokości (kwocie) wynikającej z orzeczenia sądu (wyroku) albo umowy. Kwota wypłaty nie może przekraczać kwoty minimalnego wynagrodzenia dla każdego uprawnionego. Dotyczy to każdorazowej wypłaty.

Alimenty za czas przed ogłoszeniem upadłości konsumenckiej dłużnika

Świadczenia alimentacyjne za czas przed ogłoszeniem upadłości konsumenckiej są zaspokajane wyłącznie w drodze podziału funduszu masy upadłościowej w pierwszej kategorii (art. 342 ust. 1 pkt 1 p.u.).

W II części artykułu podam wiadomości dotyczące między innymi egzekucji alimentów po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, zmiany wyroku (orzeczenia) albo umowy dot. świadczeń alimentacyjnych.

Polecamy ponadto: Kancelarie Prawa Gospodarczego

Prawo gospodarcze - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 6 598 Kancelarii Prawa Gospodarczego najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o prawie gospodarczym